Германско обвинителство: Медлин Меккен е најверојатно мртва, под истрага е 43 годишен маж

Медлин Меккен е најверојатно мртва, соопштија германските обвинители кои го истражуваат исчезнувањето на британското девојче од 2007-та година. 43-годишен германец е под истрага заради сомневање дека го извршил убиството на...

Џорџ Флојд бил позитивен на корона вирус, но починал од срцев удар

Афроамериканецот Џорџ Флојд починал од срцев застој предизвикан од задушување од постојан притисок, се вели во извештајот на втората приватна обдукција на Флојд, која ја финансираше неговото семејство. Во заклучокот...

Апсења, гасни бомби и солзавец – антирасни протести

Полицијата уапси 200 демонстранти за време на протестите во Њујорк, иако овој број е многу понизок од оној во понеделникот вечерта која во станица завршија 700 демонстранти, синоќа њујоркшката полиција...

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која ќе ја води кандидатот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти, јави...

Џорџ Буш: Убиството на Флојд е одраз на шокантниот неуспех на борбата против расизмот

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш помладиот изјави дека убиството на Џорџ го одразува „шокантниот неуспех“ на борбата на земјата против расизмот и ги повика властите да ги послушаат барањата на...

Минесота ја тужи полицијата поради смртта на Џорџ Флојд

Американската сојузна држава Минесота поднесе тужба за кршење на граѓанските права против полицијата во Минеаполис за смртта на Џорџ Флојд, кој го загуби животот при интервенција на припадник на полицијата,...

Ако ја нападнат Русија со нуклеарно оружје таа ќе возврати со иста мера

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата државна доктрина за употреба на нуклеарно оружје во која, меѓудругото, се вели дека Русија ќе биде подготвена да искористи нуклеарно оружје или други...

Најмалку 127 новинари починале во светот од Ковид-19

Најмалку 127 новинари од 31 земја починале како последица на вирусот Ковид-19, се наведува во извештајот на меѓународната невладина организација „ Прес емблем кампеин“ – ПЕЦ . – Медиумските работници...

Полицијата не си ја заврши работата, вели гувернерот на Њујорк, Куомо

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо, изјави дека полицијата во Њујорк „не ја заврши својата работа“ затоа што не успеаа да ги спречи грабежите и другите криминални активности...

Борис Џонсон : Ќе ги смениме правилата за имиграција ако биде спроведен законот за безбедност во Хонк Конг

Велика Британија ќе ги смени правилата за имиграција доколку Кина го спроведе законот за безбедност во Хонг Конг, рече британскиот премиер Борис Џонсон. – Од примопредавањето во 1997 година, постоеше...