Седуммина обвинети во Виетнам за смртта на 39 мигранти во Англија

Полицијата во Виетнам обвини седум лица во врска со смртта на 39 виетнамски мигранти чии тела беа пронајдени во камион ладилник со приколка во близина на Лондон минатиот октомври. Државната...

Лидерите на ЕУ не постигнаа согласност за буџетот

Вонредниот самит за повеќегодишната буџетска рамка на ЕУ заврши без договор помеѓу 27-те земји членки, a лидерите ветија дека преговорите ќе продолжат во наредните денови и недели. Австрија, Холандија, Шведска...

Борисов демантира: Немам никаков имот во Барселона

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите во Брисел го демантираше написот во шпанскиот весник „Ел Периодико“ дека се води истрага против него за перење пари и купување куќа во Барселона....

Грција го носи товарот на европската миграциска криза, тврди грчката влада

Денес пет острови од северниот дел на Егејското море го носат товарот на миграциската криза во име на цела Европа, рече министерот за миграција и азил на Грција, Нотис Митаракис...

Сѐ уште нема договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска...

Упад во податоците на американска агенција одговорна за безбедноста на комуникациите на Белата куќа

Американска агенција, одговорна за безбедноста на комуникациите во Белата куќа, соопшти дека броевите за социјално осигурување и другите лични информации во нејзината компјутерска мрежа можно е да биле компромитирани. Ова...

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос...

Продолжуваат разговорите за состав на нова Влада на чело со Јанша

Советот на Партијата на модерниот центар (СМЦ) одлучи да ги продолжи разговорите за формирање нова словенечка Влада на чие чело би бил Јанез Јанша, јави дописникот на МИА од Љубљана....

Сува пролет во Европа, Балканот со просечни врнежи од дожд

Пролетните месеци во Европа ќе донесат потопло време од просечното, без чести продори на студен воздух. Голем дел од подрачјата во Европа, во периодот од март до јуни ќе бидат...

Десетина мртви во терористички напад во Германија

Напаѓач отворил оган доцна синоќа во два наргиле барови во западно- германскиот град Ханау и убил најмалку осум луѓе, а неколкумина се повредени. Според полицијата, цел на нападот на двете...