Вести Свет

Епидемијата на колера им се заканува на милиони Јеменци

Во земја опустошена од конфликти и економски пад, сите елементи се на место за избувнување на епидемија.

Во Јемен, на речиси 20 милиони луѓе сè уште им е потребна хуманитарна помош, а 17 милиони Јеменци се соочуваат со недостиг на храна, додека средствата наменети за хуманитарниот одговор се драстично намалени.

Колерата се карактеризира со ненадејна, безболна, водена дијареа и повраќање.

Иако е едноставна за лекување, болеста може да убие за неколку часа ако не се лекува.

Најзагрозени се децата на возраст под 5 години, бремени жени и доилки и лица над 60 години.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе