Вести Свет

„Тик Ток“: Со нацрт-законот на САД се „гази“ слободата на говорот

„Тик Ток“ ја повтори загриженоста за слободата на говорот во врска со нацрт-законот усвоен од Претставничкиот дом со кој ќе се забрани популарната апликација за социјални медиуми во САД, доколку кинескиот сопственик не го продаде својот удел во рок од една година.

Домот го усвои предложеното законодавство. Сега топката се префрла во Сенатот каде што би можело да се гласа во следните денови, пишува „Reuters“.

Претседателот Џо Бајден претходно изјави дека ќе го потпише предложениот закон за Тик Ток.

Многу американски законодавци и од Републиканската и од Демократската партија и од администрацијата на Бајден велат дека апликацијата претставува ризик за националната безбедност бидејќи Кина може да ја принуди компанијата да ги сподели податоците на своите 170 милиони корисници во САД.

„Жално е што Претставничкиот дом ја користи позадината на важна странска и хуманитарна помош за уште еднаш да го заглави предлог-законот за забрана што ќе ги погази правата на слободата на говорот на 170 милиони Американци“, се вели во соопштението на Тик Ток.

Компанијата во февруари го критикуваше оригиналниот предлог-закон што на крајот заглави во Сенатот, велејќи дека ќе „цензурира милиони Американци“.

Американски GoodBye за кинескиот ТикТок

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе