Вести Свет

(ФОТО) Успешно отстранета неексплодирана бомба во Ниш останата уште од времето на бомбардирањето на НАТО

Неексплодирана бомба уште од времето на бомбардирањето на НАТО, пронајдена во населено место во Ниш, е успешно отстранета.

Додека траеше процедурата за нејзино отстранување од локацијата каде беше пронајдена жителите од околните места беа евакуирани, но по нејзиното успешно отстранување нив им беше повторно дозволено да се вратат во своите домови.

Бомбата со камион е транспортирана на безбедна локација оддалечена на еден час од Ниш но нејзиното уништување се уште не е завршено.

 

Сега таа ќе биде закопана под земја, а потоа безбедно активирана, велат српските власти.

 

Отстранувањето на бомбата започна во 8:10 часот, а заврши во 9:40 часот.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе