Грција во штрајк, граѓаните бараат враќање на 13-та и 14-та плата

Синдикатот на вработените во јавниот сектор (АДЕДИ) од утрово започна 24часовен штрајк во знак на протест поради новиот закон во социјалното осигурување што вчера беше доставен во грчкиот Парламент. Од...

10 милијарди долари од Џеф Безос за борба против климатските промени

Основачот на Амазон, Џеф Безос планира да потроши 10 милијарди долари од сопственото богатство за да помогне во борбата против климатските промени. Најбогатиот човек на светот објави на Инстаграм дека...

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

На донаторската конференција во Брисел, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека Европската Унија ќе и даде на Албанија 100 милиони евра, не вклучувајќи ги и 15....

Орбан: Европа не е во Брисел, Европа сме ние

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека Будимпешта научила дека не мора да и се допадне на „уморната бриселска елита“, истакнувајќи дека Унгарија е иднина на Европа. – Во последните 10...

Официјална Тирана ја честиташе 12-годишната независност на Косово

Албанскиот државен врв ја честиташа 12- годишнината од независноста на Косово Во свое и од име на граѓаните на Албанија,честитка упати шефот на државата Илир Мета, наведувајќи притоа дека Косово...

Рама: Ставот на Макрон позитивен сигнал, но нема простор за еуфорија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека ставот на францускиот претседател Емануел Макрон дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во март за Албанија и Северна Македонија се позитивни тој...

Прв смртен случај од коронавирусот во Европа

Кинески турист почина во Франција откако бил заболен од коронавирусот. Ова е прв смртен случај надвор од Азија. Жртвата е 80-годишен човек од кинеската провинција Хубеи, соопштија француските здравствени власти....

Во Црна Гора казна и до 20.000 евра за употреба на пластични кеси

Министерството за одржлив развој и туризам на Црна Гора предлага закон за забрана на кеси, вреќи и торби за еднократна потреба изработени од пластика што се користат во продавниците. Предлог-законот...

Пожар во сиропиталиште во Порто Пренс, загинаа 15 деца

Во пожар што вчера изби во Дом за деца без родители во близина на главниот град на Хаити, Порт о Пренс загинаа 15 деца. Помеѓу жртвите се седум бебиња и...

Сите кои пристигнуваат во Пекинг да се самоизолираат на две недели

Во Пекинг се воведени нови мерки, со кои се обврзуваат сите кои пристигнуваат во кинескиот главен град да се самоизолираат во траење од две недели, во спротивно бидат казнувани. Кинеските...