Вести Свет

Папата Франциск уште еднаш упати повик за мир на Блискиот Исток и Украина

Папата Франциск денеска упати уште еден повик за мир на Блискиот Исток и Украина.

„Го обновувам мојот апел и не се предавам на логиката на барање војна“, рече Францис пред насобраната публика на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Тој во своето обраќање рече дека се моли секој ден за мир во Палестина и Израел и изрази надеж дека овие два народа наскоро ќе престанат да страдаат.

„И да не заборавиме на маченичката Украина која толку многу страда поради војната“, додаде тој.

Регионалните тензии се зголемија од почетокот на војната Израел-Хамас на 7 октомври, кога Хамас и Исламски џихад – две милитантни групи поддржани од Иран – извршија прекуграничен напад во кој загинаа 1.200 луѓе во Израел и киднапираа 250 други.

Израел одговори со офанзива во Газа која предизвика широко распространето уништување и уби повеќе од 34.000 луѓе, според податоците локалните здравствени власти.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе