Вести Свет

(ФОТО) Водата продолжува да го поплавуваат сибирскиот југ на Русија

Жителите и властите во руските региони Тјумен и Курган побрзаа да ги зајакнат браните и да ги зацврстат речните брегови, бидејќи беа издадени предупредувања за нови поплави во регионот.

Реката Ишим има покачен водостој за 10,5 метри откако според државниот информативен сервис РУ-РТР се зголеми за уште 1,5 метар во текот на изминатиот ден,.

Околу 20.000 луѓе се евакуирани од подрачјата погодени од поплавите меѓу двата региона, соопштија руските власти.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе