(видео) Викендов аукција на 1000 предмети од Елизабет Тејлор

Повеќе од 1.000 предмети кои и припаѓаат на оскаровката Елизабет Тејлор, овој викенд ќе бидат на аукција, во аукциската куќа „Џулиенс“ на Беверли Хилс. Предмететите се од многубројните резиденции на...

(Видео) Гласајте за македонската претставничка Мила Москов на Детскиот Евросонг!

Започна гласањето на детскиот Евросонг оваа година се одржува во Полска. Македонија ќе ја претставува одличната Мила Москов, со песната “Fire” на Лазар и Магдалена Цветкоски. Гласањето ќе трае два...

Виена ја има највисоката елка досега

Со поставувањето на новогодишната елка во центарот на градот, Виена и официјално го отвори традиционалниот Божиќен пазар. Овогодишната елка е висока 32 метра, со што е највисокото божикно дрво што...

Шведскиот крал го укинува кралскиот статус за пет внуци

Шведскиот крал Карл Густав го намали бројот на членовите на семејството кои ќе добиваат пари од буџетот, со тоа што одлучи да го прекине статусот на кралско височество за пет...

Марко Пејчиновски ќе плива ултрамаратон за лицата со ретки болести

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски на 28 август на празникот Голема Богородица, ќе плива соло маратон на Охридското Езеро во должина од 64 километри. Тој ќе се обиде да го преплива...

Пивара Скопје лансираше два бренда сајдер пијалаци

Пивара Скопје на пазарот лансираше нова категорија пијалаци - САЈДЕР.  Пивара Скопје лансира два сајдер брендa од портфолиото на Heineken: Strongbow, водечки премиум бренд во оваа категорија во светски рамки,...

Шилегов го испроба новиот „сегвеј“

Со малку тешкотии скопскиот градоначалник Петре Шилегов успеа да го провози новиот еколошки двотркален самобалансирачки транспортер, по познат како „сегвеј“. За несигурниот старт на својот фејсбук профил се пошегува и самиот...

Пивара Скопје започнува со одбележување на 95 години СКОПСКО – носечкиот бренд во своето пивско портфолио

Пивара Скопје лансираше нова комуникациска платформа со која започнува одбележувањето на 95-годишнината на носечкиот бренд во своето пивско портфолио. Со неа, СКОПСКО потсетува на својата автентична вредност која ја поседува...

Објавена евровизиската песна „Proud“ на Тамара Тодевска

Песната и видео спотот за „Proud“ на Тамара Тодевска, македонски претставник на Евровизија во Израел вечерва беа премиерно емитувани на Македонската телевизија. Тамара Тодевска ќе настапи на втората полуфинална вечер...

Џунглата на музичкото училиште ги почна карневалските свечености

На нозе, со десетминутни овации струмичани ја поздравија џунглата на музичкото училиште Боро Џони од Струмица. Двесте ученици од 7 до 14 години и малиот колектив професори направија спектакуларен концерт...