Нептун подготви супер понуди за Денот на вљубените

На само еден ден пред Св. Валентин вие сѐ уште немате идеја за подарок за вашите љубени? Нептун Македонија оваа година го олесни вашиот избор за совршен подарок. По повод...

Џокер со 11 номинации за Оскар меѓу нив и за најдобар филм, режија и најдобар актер

Во трката за Оскар, наградата на Американската академија за филмска уметност и наука, “Џокер” има најмногу шанси со 11 номинации, вклучувајќи ја и онаа за најдобар филм, за режисерот Тод...

Номинации за Оскар в понеделник на Телма

В понеделник, 13-ти јануари во 14:15, ТВ Телма ќе го пренесува во живо од Лос Анџелес објавувањето на номинациите за филмските награди Оскар. Американската Академија на филмска уметност и наука...

Објавена нова фотографија на кралицата Елизабета и нејзините наследници

Бакингемската палата објави нова фотографија на кралицата Елизабета Втора со нејзиниот син принцот Чарлс, внукот принц Вилијам и правнукот принц Џорџ, со што кралското семејство го одбележува почетокот на новата...

(видео) Викендов аукција на 1000 предмети од Елизабет Тејлор

Повеќе од 1.000 предмети кои и припаѓаат на оскаровката Елизабет Тејлор, овој викенд ќе бидат на аукција, во аукциската куќа „Џулиенс“ на Беверли Хилс. Предмететите се од многубројните резиденции на...

(Видео) Гласајте за македонската претставничка Мила Москов на Детскиот Евросонг!

Започна гласањето на детскиот Евросонг оваа година се одржува во Полска. Македонија ќе ја претставува одличната Мила Москов, со песната “Fire” на Лазар и Магдалена Цветкоски. Гласањето ќе трае два...

Виена ја има највисоката елка досега

Со поставувањето на новогодишната елка во центарот на градот, Виена и официјално го отвори традиционалниот Божиќен пазар. Овогодишната елка е висока 32 метра, со што е највисокото божикно дрво што...

Шведскиот крал го укинува кралскиот статус за пет внуци

Шведскиот крал Карл Густав го намали бројот на членовите на семејството кои ќе добиваат пари од буџетот, со тоа што одлучи да го прекине статусот на кралско височество за пет...

Марко Пејчиновски ќе плива ултрамаратон за лицата со ретки болести

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски на 28 август на празникот Голема Богородица, ќе плива соло маратон на Охридското Езеро во должина од 64 километри. Тој ќе се обиде да го преплива...

Пивара Скопје лансираше два бренда сајдер пијалаци

Пивара Скопје на пазарот лансираше нова категорија пијалаци - САЈДЕР.  Пивара Скопје лансира два сајдер брендa од портфолиото на Heineken: Strongbow, водечки премиум бренд во оваа категорија во светски рамки,...