Документарни

ТИБЕТ, ПАТОТ НА МУДРОСТА – сабота, 04 мај 2024 – 19:15 (1ДЕЛ) / недела, 05 мај 2024-19:15 (2ДЕЛ)

Ани Ригсанг избра номадски начин на живот во земјата на белите облаци. Будистичката калуѓерка се чувствуваше затворена во Ласа, и затоа денес тргна на патот повторно да се поврзе со духовните традиции на нејзината земја, кои сега се загрозени од брзата модернизација и зајакнувањето на кинеската контрола врз регионот.

Од снежни планини до зелени долини, од манастир до манастир, овој документарец ја придружува Ани додека таа го пробива својот пат низ Тибет. Трогателно сведоштво кое ги спојува вековните традиции и легенди, овој филм нè води низ прекрасни пејзажи, откривајќи ни спротивен Тибет, преплавен од модернизацијата и пресвртите на неговата света географија.

https://www.zed.fr/en/catalog/tibet-the-path-to-wisdom/screening_room/1839

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ВО МЕТА МОЗОКОТ НА МАРК ЦУКЕНБЕРГ – вторник, 21 мај 2024 – 19:15

Дејан Дејан

Абрамович, олигарх во сенката на Путин – документарен филм – недела, 12 мај 2024 – 19:15

Дејан Дејан

СКОК – петок, 03 мај 2024 – 16:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе