Кошарка Спорт

Далас води против Клиперс, Феникс близу да добие „метла“ од Минесота (ВИДЕО)

Далас поведе со 2-1 против Лос Анџелес клиперс во првата рунда од плеј-офот во НБА-лигата по победата од 101-90 на домашен паркет. Натпреварот беше жесток особено во последниот период кога дојде до мало кошкање меѓу играчите. Расел Вестбрук беше исклучен од натпреварот по еден груб прекршок над Лука Дончиќ, а исклучен кај Маверикс беше и Пи Џеј Вашингтон.  Дончиќ имаше 22 поени, 10 скока и 9 асистенции, а Кајри Ирвинг запиша еден поен помалку. Кај Клиперс, Џејмс Харден и Ник Пауел имаа по 21 поен.

Минесота е близу да го збрише Феникс, бидејќи утринава славеше со 109-126 на гостински паркет и поведе со 3-0. Ентони Едвардс имаше 36 поени за Тимбервулфс, а Бредли Бил со 28 поени најмногу се истакна кај Санс.

Индијана славеше со 121-118 против Милвоки по едно продолжение и дојде до водство од 2-1 во меѓусебната серија. Целата стартна петорка на Пејсерс имаше двоцифрен ефект во нападот, а најдобар беше Мајлс Тарнер со 29 поени. Кај Бакс, Крис Мидлтон имаше 42 поени, а Демијан Лилард 28, но без повредениот Јанис Адетокумпо очигледно тимот има многу проблеми во играта.

 

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Англичаните ќе поделат 14 милиони фунти

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе