Шилегов го испроба новиот „сегвеј“

Со малку тешкотии скопскиот градоначалник Петре Шилегов успеа да го провози новиот еколошки двотркален самобалансирачки транспортер, по познат како „сегвеј“. За несигурниот старт на својот фејсбук профил се пошегува и самиот...

Пивара Скопје започнува со одбележување на 95 години СКОПСКО – носечкиот бренд во своето пивско портфолио

Пивара Скопје лансираше нова комуникациска платформа со која започнува одбележувањето на 95-годишнината на носечкиот бренд во своето пивско портфолио. Со неа, СКОПСКО потсетува на својата автентична вредност која ја поседува...

Објавена евровизиската песна „Proud“ на Тамара Тодевска

Песната и видео спотот за „Proud“ на Тамара Тодевска, македонски претставник на Евровизија во Израел вечерва беа премиерно емитувани на Македонската телевизија. Тамара Тодевска ќе настапи на втората полуфинална вечер...

Џунглата на музичкото училиште ги почна карневалските свечености

На нозе, со десетминутни овации струмичани ја поздравија џунглата на музичкото училиште Боро Џони од Струмица. Двесте ученици од 7 до 14 години и малиот колектив професори направија спектакуларен концерт...

Медиумите од соседството објавуваат- Партнерката на Ана Брнабиќ е бремена

Фото: Мондо Медиумите од соседството денеска објавуваат дека „српската премиерка и нејзината партнерка, лекарката Милица Ѓурѓиќ, очекуваат бебе“. Според пишувањата на хрватските медиуми, партнерката на Ана Брнабиќ е бремена и...

Денеска официјално започна трката по најпрестижната филмска награда во светот

Црно белата драма „Рим“ во режија и по сценарио на Алфонсо Куарон  и историската драма „Омилена“ на режисерот Јоргос Лантимос освоија по  десет номинации за Оскар.   По 8 номинации...

Десет номинации за Оскар за „Рим“ и „Омилена“

ТВ Телма ексклузивно ќе го пренесува 91-то доделување на филмските награди Оскар в недела, 24-ти февруари 2019. Американската Академија за филмски уметности и науки денеска ги соопшти номинациите за Оскар...

Ексклузивно Оскари на Телма

Преносот од  91-то доделување на филмските награди Оскар ќе се емитува в недела, 24-ти февруари на ТВ Телма, која ги откупи ексклузивните ТВ права во соработка со агенцијата Миракс. Најгламурозната...

Дедо Мраз: Природата ни испраќа порака- треба да и помогнеме!

Природата е во немилост секој треба  нешто да направи за природата, ова е годинашната порака на Дедо Мраз кој од Лапонија го започна долгото патување низ светот за да им...

Лизгалиште „ЕУ за тебе“ за поголема магија на новогодишните празници

Лизгалиште „ЕУ за тебе“ денеска беше отворено на градскиот плоштад „Македонија“ во рамки на новогодишната населба „Винтерленд“. Лизгаше и Евроамбасадорот  Жбогар  кој рече дека дека во ЕУ одлучиле оваа година...