Вести Забава Магазин Топ вести

96. ДОДЕЛУВАЊЕ НА ОСКАРИТЕ, СЕ ОЧЕКУВА ГОЛЕМ ТРИУМФ НА „ОПЕНХАЈМЕР“

Американската академија за филмски уметности и науки доцна вечерва во театарот Долби во Лос Анџелес ќе ја одржи 96-тата церемонија на доделување на престижната награда Оскар.

Со 13 номинации, фаворит е филмот „Опенхајмер“. Филмот „Барби“ на Грета Гервиг доби осум номинации. „Кутри суштества“ на Јоргос Лантимос за женската верзија на Франкенштајн во викторијанската ера кој доби 11 номинации, додека филмот „Убијци на цветната месечина“ на познатиот Мартин Скорсезе за убиствата на Индијанците во американската држава Оклахома на почетокот на 20 век, доби 10 номинации.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

Првпат досега, два филма од неанглиско говорно подрачје се номинирани за Оскар за најдобар филм – „Анатомија на падот“ и „Зоната на интерес“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

Домаќин на церемонијата ќе биде комичарот Џими Кимел, кој веќе неколку пати го водеше доделувањето.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина, Израел ги отповика амбасадорите

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе