Средба Димитров – Коѕијас

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи синоќа во емисијата 24 Анализа изјави дека средбата...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака...

Вонреден надзор во депонијата Дрисла, не е утврдена радијација

Државниот инспекторат за животна средина денеска извршил вонреден инспекциски надзор на депонијата за комунален отпад Дрисла. Утврдено е дека се почитува решението за неработење на инцелераторот (специјална печка за согорување медицински...

Тања Чачарова на местото на Рашковски во „Телеком“

Генералниот секретар во владата Драги рашковски нема веќе да биде претставник во Акционерското собрание на Македонски Телеком. Владата не открива кои се конкретните причини за неговата смена но тврди дека...

Јовановска: Хаџи Лега ја оштетила Гинекологија за 150 илјади евра

Гинекологија укина нова метода за откривање аномалии кај плодот. Директорката Јовановска со објаснување дека се работи за стопирање на еспериментален потег, кој нема никаква оправданост да продолжи. Тврди дека нема...

Скопското крило на БЕСА ќе бара правда преку суд

Скопското крило на БЕСА ќе поднесе тужба до Управниот суд, со која ќе бараат, за привремен претседател на партијата да се впише Неџбедин Карамани.  Документацијата се  подготвува, а од одлуката...

ДПИ: Училиштата не реализирале верско делување

Вонредниот надзор на просветниот инспекторат покажал дека  училиштатa немаат одговорност,  бидејќи на ниту еден начин не учествувале во организирањето на манифестацијата Бaдникови поворки. „Ги разгледав записниците од сите градови  и...

Нема договор за „Република Нова Македонија“

Грчката Влада ги демантира шпекулациите на медиумите на албански јазик дека е постигнат договор Македонија да го смени името во „Република Нова Македонија“. -Не сме заинтересирани за многубројните шпекулации во...

Обвинителството бара куќен притвор за Владо Јовановски

Адвокатите на актерот Владо Јовановски, и поранешните шефови на собраниското обезбедување Оливер Поповски и Горан Ѓошевски, осомничени за Крвавиот Четврток попладнево на одвоени јавни седници во скопска апелација побараа укинување...

Приказната со ОТА да се стопира, експертите бараат реформите на прислушувањето да се вратат наназад

Вратете ги чекор назад реформите за следење на комуникации, повторно да се бира модел за да се спречат можни злоупотреби и во работата да има и транспарентност и добри решенија,...