Институт за човекови права: Судскиот совет се уште не презел конкретни дејствија по извештаите на СЈО и за АКМИС-от

Иако до Судскиот совет, уште во декември 2017 година беше доставен Извештајот за (зло)употреба на АКМИС-от, изготвен од независна работна група која ги направи потребните истражувања, сепак, не се видиливи...

Судењето за „Титаник“ продолжува на 24 октомрви

Судењето за Титаник на СЈО за изборните нерегуларности продолжува на 24 октомври откако на денешното рочиште во Кривичниот суд беа пуштени околу 90-ина „бомби“ и беше прекинато по барање на...

„Бомби“ за локалните избори 2013 се пуштаат на рочиштето за „Титаник“

Со слушање „бомби" во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за Титаник на СЈО за изборните нерегуларности. Во судница се присутни сите обвинети, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски, како...

СЈО се сомнева дека се врши притисок врз сведок за „Титаник 3“

Со сведочење на Тулај Красниќи започна рочиштето за предметот „Титаник 3“ на СЈО во кој се обвинети Ејуп Аљими и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и...

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот...

Стејт депармент: Лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики

САД ги поттикнуваат лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики и да ја искористат историската можност за подобра иднина на земјата, вели ,меѓу другото, претставник од Стејт департментот...

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“ и „Титаник 3“. Рочиштето за предметот „Титаник" за изборни нерегуларности треба да продолжи со преслушување...

Шекеринска: Собранието има историска можност и одговорност да ја отвори вратата за НАТО

Собранието ја има историската можност и историската одговорност да ја отвори вратата на Македонија за членство во НАТО, вели во интервју за МИА вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска...

Зеќири: Во петок ќе знаеме дали има двотретинско мнозинство

„Во петок ќе знаеме дали има двотретинско мнозинство“, кажа Зеќири во Топ Тема на Ваша Страна. Зеќири го праша соговорникот Јанушев како би влегле во НАТО и ЕУ ако не...