Идентификувана третата жртва на автобуската несреќа кај Лесковац, возачот во притвор

Идентификувана е и третата жртва во автобуската несреќа што вчера се случи кај Лесковац. Тоа е 63-годишната В.К од Кавадарци. Претходно беше утврден идентитетот на останатите две жртви, 68-годишна жена...

Над илјада деца годишно се обвинети, сведоци или жртви- адвокатите ќе се обучуваат како најдобро да ги заштитат

Околу 1000 деца годишно доагаат во допир со правосудниот систем, како обвинети, како сведоци или пак жртви на криминал. Според статистиките на правда во 2017, 1600 деца биле во полициска...

Десковска: Помилувањата на Иванов се основ за новото барање за екстрадиција на Груејевски и Бошковски

Главните аргументи со кои Министерството за правда ќе бара екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски е побивање на аргументите на судот во Грција околу дадените помилувања од претседателот Ѓорге...

Тројцата адвокати се откажаа да го бранат Груевски во „Шамарите во Центар“

Екипата тројца адвокати кои го бранат Груевски, во предметот „Шамарите во Центар“ - Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа пред судот од тоа да го застапуваат понатаму...

Нинџа предложи дополнителни докази за „крвавиот четврток“

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа на денешното рочиште за „Крвавиот четврток“ како поткрепа на неговиот исказ даден предходно денеска пред судот предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени...

Комеморација за ненадејно починатиот градоначалник на Охрид

Комеморативна седница по повод ненадејната смрт на градоначалникот на Oхрид Jован Стојаноски, кој почина на 48 годишна возраст.. Денеска од него се збогуваа семејството, колегите и пријателите. Премиерот Зоран Заев, кој...

Повредените патници од Лесковац наскоро на домашно лекување (видео)

Осуммината патници кои, по тешката сообраќајна несреќа во Србија, се хоспитализирани во болницата во Лесковац наскоро ќе се префрлат во Македонија на домашно лекување, изјави министерот за здравство Венко Филипче,...

Филипче ги посети повредените од сообраќајката кај Лесковац

Шест лица потешко повредени од сообраќајната несреќа на македонскиот автобус кај Лесковац се хоспитализирани во болницата во Ниш. Тие се во стабилна состојба, но со сериозни повреди. Синоќа шестмината повредени...

Со дополнителни докази на одбраната продолжува судењето за „27 април“

Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија продолжува денеска во Кривичниот суд со изнесување дополнителни докази на дел од обвинетите. На минатото рочиште се...

Заменик-државниот секретар на САД Саливан утре во Македонија

Заменик-државниот секретар на САД Џон Саливан утре ќе престојува во посета на Скопје. Саливан ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, по што ќе одржат прес-конференција во Владата на Република...