Еленовски во НАТО, 27 директорски фотељи за ДУИ

Не стивнуваат реакциите во јавноста по вчерашното назначување на Лазар Еленовски за специјален владин пратеник за НАТО-интеграции во Брисел. Реакциите во најголем дел се поврзани со неговата политичка биографија, затоа што...

Џафери: Блиску сме до решение за Законот за јазици 

Собранискиот спикер Талат Џафери тврди дека наскоро ќе дојде до решение за ситуацијата со амандманската расправа за Законот за јазици а ВМРО-ДПМНЕ да се врати во парламентарните клупи. За какво...

КОД добитник на наградата за истражувачко новинарство на ЗНМ

Емисијата КОД на новинарката Снежана Лупевска Созен и нејзиниот тим новинари Билјана Николовска и Миомир Серафиновиќ, ја доби наградата за истражувачко новинарство на Здружението на новинарите на Македонија, за серијалот...

Филипче: Се спроведува постапка за набавка на лекови за ретки болести

Се спроведува голема постапка за набавка на лекови за ретки болести врз основа на работата на Комисијата за ретки болести која е советодавно тело и во која членуваат доктори од...

Заев за ФТ: Македонија и Грција се блиску до решение за името

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за „Фајненшл тајмс“ оценува дека Македонија и Грција се приближуваат кон решение на долгогодишниот спор за името. Заев се надева дека ова прашање би...

Судењето за „Тортура“ одложено за 23 март

Во Кривичниот суд денеска не се оддржа првото рочиште за предметот на СЈО „Тортура“, што се однесува на начинот на лишување од слобода на лидерот на „Обединети за Македонија“ и...

Почнува судењето за „Тортура“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи првото рочиште за предметот на СЈО „Тортура“, што се однесува на начинот на лишување од слобода на лидерот на „Обединети за Македонија“...

ОЈО истражува кој е одговорен за злоупотребуваните штитенички

Истрагата на Обвинителството ќе покаже кон кого и за што ќе се покренат обвиненија во случајот со злоупотребуваните штитенички од Домот „25-ти Мај“. Случајот со 13 -годишната ромска девојка Р.И. која...

Грчки медиуми: Националисти во Скопје го запалија грчкото знаме

Синоќешниот протест во Скопје, запаленото грчко знаме, интервјуто на премиерот Зоран Заев и демантот од владата, добија сериозен  третман во грчките медиуми. Беа присутни и во централните изданија на вестите...

Демонстрантите од пред Собранието побараа итен прекин на преговорите за името

Итен прекин на преговорите за името, повлекување на законот за употреба на јазиците и на договорот со Бргарија, како и амнестија за притворените за настаните од 27 април побараа вечерва...