Бутарис: Аеродромот „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. - Не велам дека треба да се промени, но само јавно...

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете...

Димитров на средби со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Утре  двајцата министри ќе имаат заедничка...

Ќе се унапредува билатералната соработка со Турција

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со турскиот премиер Бинали Јилдирим. Двајцата премиери изразиле подготвеност да придонесат кон создавање услови за унапредување на економската соработка...

Градинките не се подготвени за чување деца со дијабетес

Отворени за згрижување, но претежно на здрави деца. За најмалите дијабетичари проблем е посетувањето градинка, бидејќи негувателките не се обучени да им измерат гликемија и да им ја дадат неопходната...

Партиски конгрес на БЕСА една недела пред партискиот конгрес на БЕСА?!

Партиски конгрес на БЕСА на само една недела пред партискиот конгрес на БЕСА?! Вака некако, во „монтипајтоновски“ стил стигнуваат најавите од двете партиски крила што се борат за правото на...

Што се случи на Кајмакчалан ќе се знае по извештајот на планинарскиот клуб Трансверзалец

Телата на двајцата млади планинари кои вчера загина на Кајмакчалан се извлечени и во тек се истражни активности на грчките власти, потврдија од планинарската федерација на Македонија. На настраданите ќе...

„Тенк“ продолжува во петок, одбиени сите приговори на одбраната

Судечкиот совет ги одби сите приговори на одбраната во случајот „Тенк“, во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во...

Сугарески: Следниот месец оглас за распределба на 79 социјални станови

Министерството за транспорт и врски следниот месец ќе распише оглас за распределба на 79 социјални станови низ повеќе градови во државата, од кои 59 се за лица од социјален ризик...

Таравари: За 100 дена, плативме над 300 илајди евра наследени долгови и ја деполитизиравме администрацијата

Арбен Таравари, градоначалникот на општина Гостивар, денеска ги презентираше постигнатите резултати на новото општинско раководство за првите 100 дена од мандатот 2017-2021 година. Како најкрупни, ги наведе намалувањето на долговите...