Сашо Мијалков денеска не беше спрoведен во суд – одбраната ќе се жали за притворот

Ниту пеш придружуван од бодигарди како што доаѓаше на судењата претходно ниту со затворско комбе како што доагаат притворениците Сашо Мијалков денеска не беше спорведен во суд. Откако вчера вечер...

Има ли амнестија по мерка на сите партии?

Владата не прифаќа да ги амнестира сите учесници во настаните од 27-ми април, а ВМРО ДПМНЕ не прифаќа селективна правда. Прифатлива средина за двете страни би можел да донесе новиот...

Правда ќе бара преиспитување на одлуката за азилот на Груевски од Унгарија

Прашањето дали Груевски може да биде вратен во МАкедонија, надлежната министерка за правда Рената Десковска, го одговори со тврдење дека државата ќе побара преиспитување на одлуката на унгарските власти да...

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат...

Хан од Орбан ќе бара објаснување за азилот на Груевски, Димитров од Сијарто

Јоханес Хан ќе бара солидно објаснување од  унгарскиот премиер Виктор Орбан за основите за одобрениот азил за Никола Груевски. Еврокомесарот за проширување на твитер денеска напиша дека владеењето на правото...

Ласло Трочајни: Не можеме да екстрадираме некого во земја со веродостојни закани

„Ако некој добие статус на бегалец, тогаш добива т.н. бегалски сертификат, може да добие патни исправи, па тогаш може слободно да се движи. Секој кој добил статус на бегалец, според...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција  и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за...

Бошњаковски: Наводите за азил се лажни, Груевски ќе биде екстрадиран во Македонија

Груевски ќе се врати во Република Македонија и тука ќе ја отслужи казната. Наводите во барањето за азил се целосно лажни и очекуваме дека унгарските власти ќе ја отповикаат одлуката...

Рац: Нема докази дека имало закани по животот на Груевски

Унгарија нема да го екстрадира Груевски во Македонија, бидејќи сега откако доби азил, се смета за меѓунардно заштитена личност, анализираат унгарските експерти по меѓународно право. Тие велат дека ако Македонија...

Дескоска: Ќе бараме отповикување на барањето за азил на Груевски

Министерството за правда ќе бара отповикување на барањето за азил на Груевски, кое по експресно брза постапка му го додели Унгарија, најави денеска министерката Дескоска. Таа вели дека со новите...