Хазби Лика и Крешник Бектеши заминуваат од Влада

Хазби Лика и Крешник Бектеши заминуваат од Влада, дознава Телма од извори во владината коалиција. На местото на Хазби Лика, можно е да дојде Атила Реџепи, поранешен директор на тетовската...

Штипското училиште „Тошо Арсов“ 14 години чека на реконструкција

Скршени и дрвени прозорци од кои постојано има провев, во вакви услови учат  учениците од шест до 14 години во штипското основно училиште Тошо Арсов. Родителите се револтирани што секоја...

Пукотници во Тетово, нема повредени

Истрелите од огнено оружје завршувале во угостителските објекти долж булеварот Маршал Тито. Куршумите само ги оштетиле изложните стакла, никој не бил погоден, гостите во паника ги напуштиле локалите од нивниот...

Обвинителството и Кривичниот суд не знаат дали прислушуваните разговори се злоупотребени

Максимален број на истовремени повици  200 со вклучено снимање на разговорите. Вграден систем за складирање на податоци, конфигурации, снимки и говорна пошта со капаците од 1ТB – целосно редудантен. Управување со...

Заев: Амандманите ќе важат само ако Грција ги исполни своите обврски

Премиерот Зоран Заев образложувајќи ги амандманите во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, рече дека тие ќе бидат инкорпорирани во Уставот само доколку Грција ги изгласа спогодбата и даде...

Протестот пред Собранието против уставните измени

Пред Собранието , истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат...

Стапува во сила спогодбата за патување со лична карта меѓу Македонија и БиХ

Спогодбата за услови на патување меѓу Република Македонија и Босна и Херцеговина од денеска стапува во сила, со што на граѓаните им се овозможува влез во двете држави и со...

Итна средба на координативното тело за помирување

По најавата на осуммината пратеници дека ќе гласаат воздржано за амандманите, за 14 ч е најавена итна средба на координативното тело за помирување. Вчера се одржа и вториот состанок на...

ЈОРМ: Има индиции дека прислушувањето траело од 2013 година

Постојат индиции кои укажуваат дека снимањето на телефонската комуникација остварена преку фиксна телефонска мрежа во зградата на Јавното обвинителство, траело од набавката и инсталирањето на опремата, односно од 2013 година,...

Осуммината независни пратеници ќе гласаат воздржано

Осуммината пратеници од независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата ќе гласаат воздржано за три амандмани на денешната седницата за усвојување на нацрт текстот на амандамните на Уставот. Велат дека...