Обвинителството бара куќен притвор за Владо Јовановски

Адвокатите на актерот Владо Јовановски, и поранешните шефови на собраниското обезбедување Оливер Поповски и Горан Ѓошевски, осомничени за Крвавиот Четврток попладнево на одвоени јавни седници во скопска апелација побараа укинување...

Приказната со ОТА да се стопира, експертите бараат реформите на прислушувањето да се вратат наназад

Вратете ги чекор назад реформите за следење на комуникации, повторно да се бира модел за да се спречат можни злоупотреби и во работата да има и транспарентност и добри решенија,...

Караџовски: Критиките за СЈО се лично мој став

Кртиките за реформите во праовсудството за СЈО  и другите  забелешките што ги искажа преседатлеот на судскиот совет Зоран Караџовски на минатотнедлната прес конференција се лично негов став, а не на...

Премиерот ќе ги контролира реформите во правосудството

Премиерот Зоран Заве ќе контролира како ќе се спроведуваат правосудните реформи. Вака одлучила владата на синоќешната седница на која е донесено одлука да се формира ново тело за контрола. Освен...

Атина ги отфрла шпекулациите за наводен договор за името

Преку владиниот портпарол, но и преку владини извори за грчките медиуми, Атина ги отфрла шпекулациите објавени на сајт на албански јазик дека наводно е постигнат договор за името Нова Македонија....

В петок нов Извршен комитет на ВМРО ДПМНЕ

В петок, на 12-ти јануари, опозициската ВМРО ДПМНЕ треба да добие нов Извршен комитет. Членовите ќе ги номинира претседателот на партијата, Христијан Мицковски, а ќе ги избере Централниот комитет. По...

Jавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието

За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од Апелациониот суд во...

Грчката Влада ги отфрли медиумски шпекулации за името

Портпаролот на грчката Влада Димитрис Цанакопулос ги демантира шпекулациите на медиумите на албански јазик дека е постигнат напредок во спорот околу името и дека е договорено Македонија да го промени името...

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со...

Лидерот на Нова демократија ги откри „црвените линии“ во спорот со името

Сложено име со географска одредница, име за сите и за севкупна употреба (ерга омнес) и откажување од секакви иредентистички изјави или пракси од страна на Скопје – се трите предуслови...