Автор : Desk

Вести Македонија Најважни

Африм Гаши избран за нов спикер – 76 пратеници гласаа „ЗА“, против беа од Левица, СДСМ не гласаше, а од ДУИ беа отсутни

Desk
Африм Гаши вчера ја напушти претседателската позиција во партијата Алтернатива. Денеска, на предлог на Изет Меџити, стана новиот претседател на законодаваниот дом. Гаши е изгласан...
Вести Македонија Топ вести

Престрелка или планирана ликвидација?! – еден загинат и двајца ранети на Пластичарска

Desk
На Пластичарска денес е мирно, но доцна вечерта звукот на полициските сирени бил најгласен во овој дел од градот. Еден убиен и други двајца ранети,...
Вести Македонија Топ вести

Георгиев и Мемети – кои се „белите јаки“ во врвот на правосудството, кои се осомничени за митото од 10 илјади евра

Desk
Од судија во струмичкиот Основен суд, преку штипска Апелација, па сѐ до Врховен суд. Кариерниот пат на судијата Наке Георгиев за малку ќе беше „крунисан“...
Вести Македонија

Политиките на изолација никако не одат во корист на малите држави – заклучува правната фела

Desk
Односите со Кина не смеат да бидат дел од дневната политика и партиските препукувања. За жал, тоа често се случува. Ова го оценува дел од...
Вести Македонија

Кој ќе ги предводи социјалдемократите по поразот – започнуваат подготовките за внатрепартиските избори

Desk
Една недела по големиот пораз на двојните избори, Социјалдемократскиот сојуз ги започнува подготовките за внатрепартиските реформи. Извори од СДСМ брифираат дека се подготвуваат за процесите...
Вести Македонија Топ вести

Каде ќе се прегласува на парламентарните избори – ДИК одлучува за приговорите

Desk
Приговорите за парламентарните избори ги скараа членовите на ДИК. Со кавги и обвинувања и во тензична атмосфера – вака тече денешната седница. 27 приговори поднесени...
Вести Македонија Најважни

Ја потпиша заклетвата, но не го изговори целосното уставно име – Гордана Силјановска – Давкова стапи на функцијата претседател на државата

Desk
„Време е за единство“ – одекна како порака од Собранието, во моментите кога Гордана Силјановска – Давкова ја презеде функцијата претседател на државата. На свечена...
Ракомет Спорт

Македонија досега три пати победила со +8 во бараж за СП, а еднаш и поубедливо

Desk
Македонската ракометна репрезентација утре во арената „Борис Трајковски“ од 19 часот ја пречекува селекцијата на Фарски Острови во рамки на реванш натпреварот од баражот за...
Вести Македонија Топ вести

Борба за „пратеник-плус“ и вкупно 27 приговори за изборите поднесени до ДИК – роковите течат, набрзо ќе се одлучува

Desk
Изборите изминаа, но битката продолжува – овојпат за мандат плус на контото, откако веќе се создадоа контурите на идниот собраниски состав. Државната изборна комисија денес...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе