Министерот Дураки одбегна да одговори за тужбата против државата заради аерозагадувањето

Македонија диши загаден воздух во есен и во зима, а институциите чекаа до сега за да почнат да креираат програми и планови за справување со загадувањето. Ова е станицата за...

Почина 15 годишното момче кое беше прегазено на булеварот во Штип

Петнаестгодишниот штипски средношколец Мустафа Седат им подлегна повредите, откако пред 12 дена беше прегазен на пешачкиот премин на булеварот „Гоце Делчев“ од страна на 68 годишен возач, кој не запрел...

„Тврдина -Таргет“ одложено за 4 декември, кратко времето за спровод на Мијалков

Поради краткиот временски период за доставување барање за спровод на поранешниот директорот на УБК Сашо Мијалков од притвор, денешното рочиште за „Тврдина -Таргет“ за незаконското следење на комуникациите е одложено за...

Хан ќе бара објаснувања од Орбан

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор Орбан очекува солидно објаснување за основите на...

Неизвесно присуството на Мијалков на денештното рочиште за „Тврдина -Таргет“

За денеска е закажано ново рочиште за случајот „Тврдина-Таргет" на Специјалното јавно обвинителство. Во овој случај за масовното прислушување еден од обвинетите е и Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК,...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија. Нема...

Мијалков за притворот може да се жали до Апелациски суд

Сашо Мијалков во рок од 24 часа по приемот на решението од Кривичниот суд за 30-дневниот притвор има право на жалба до Апелацискиот суд – Скопје. Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство...

Според очевидци Мијалков не давал отпор при изнесувањето од хотелот каде што беше приведен

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков не давал отпор при приведувањето. Апсењето поминало мирно и Мијалков со лисици на рацете бил изнесен од хотелот Мериот. Во 19 и з0 часот...

Мијалков приведен и однесен во Шутка – Неизвесно дали утре ќе биде донесен на рочиште за „Таргет-Тврдина“

Поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков полиција го изнела со лисици од скопскиот хотел „Мериот“, од каде што го спровела во истражниот затвор во Шутка. На поранешниот директор на УБК...

Велешани со жив штит ќе спречат рудникот Превалец да работи без дозвола

Рудникот Превалец кој сега е во сопственост на Техно павер ги разгневи жителите на Велес. На јавната расправа на која се презентираше проектот за добивање на А интегрирана дозвола жителите...