СУПЕР ГЛОУБ: ВАРДАР-КИЛ НА ТЕЛМА ОД 16.20

Европскиот шампион Вардар супериорно го совлада Ал Мудхар (34-27), првата пречка на  пат кон трофејот на Светското клупско првенство, а денеска во дербито со германскиот гигант Кил, го очекува борба...

Кој ќе ја разреши Јанева?

„Јавниот обвинител може да биде разрешен пред истекот на мандатот поради незаконито, нестручно и несовесно вршење на функцијата“. Ова е единствената одредба во Законот за СЈО која дава можност за...

Пожарот на Канарски Острови вон контрола

Над 8.000 луѓе се евакуирани од Канарски Острови поради големиот пожарот, а пламенот се издига 50 метри во висина. – За само 48 часа изгореа 6.000 хектари шума, соопштија властите...

ЕШЛИ КОЛ ЗАМИНУВА ВО ПЕНЗИЈА

Ешли Кол,поранешниот член  на Англиската селекција кој беше  фудбалер на Арсенал и на Челси, реши да стави крај на играчката кариера.38- годишниот  лев бек кој во полусезона настапуваше за Дерби...

Неизвесна судбината на СЈО

Членовите на работните групи за новиот закон за Јавно обвинителство си го продолжија одморот и наместо како што најавија да се сретнат денеска тие се договориле да седнат на заедничка...

Протест пред кочанската “Пејпер Мил” заради загадувањето од фабричките оџаци

Жителите, коишто живеат во непосредна близина на кочанската фабрика за хартија  „Пејпар мил”  протестираа поради загадувањето на воздухот од фабричкиот оџак. Тие го блокираа влезот на фабриката, со цел да...

Од утре во туристичките градови нема да има квоти за лекови на рецепт

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт почнува од туристичките градови. Од утре, во аптеките во Охрид, Ресен, Дојран, Струга и Гевгелија, граѓаните ќе можат да ги подигаат сите лекови...

И СДСМ и ВМРО ДПМНЕ му даваат шанса на политичкиот дијалог

Во летниов период, и покрај сите проблеми и несогласувања, се одржува политичкиот дијалог меѓу власта и опозицијата. Лидерска средба немаше, но работни групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ се...

46 кандидати за АВМУ и програмскиот совет на МРТ одат на проверка кај антикорупциска

28 Новинари, инжењери, правници и економисти и досегашни членови во трка за 7 места во Агенцијата за медиуми. По две паузи и усогласувања, пратениците во собраниската комисија одлучија кандидите прво...

Потребни се нови критериуми за обвинителите кои ќе бидат дел од новоформираното обвинителство за борба против организиран криминал и корупција

Бадентеровиот принцип постепено се претвора во алатка на злоупотреба и наметнување на етно-национализмот како основа на градењето на односите во Република Северна Македонија, наместо промоцијата на граѓанскиот концепт. Ова е...