Uncategorized Вести Свет

Зеленски ги отпушти првиот помошник и тројца советници

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разреши од должност неколку блиски соработници, меѓу кои и својот прв асистент, Сергеј Шефир, јавуваат медиумите во Украина. Шефир беше именуван за прв помошник на Зеленски во 2019 година.

Зеленски смени и тројца свои советници – Олег Устенко, Сергиј Трофимов и Михаил Радуцки, пренесува „Унијан“.

Разрешени се и Наталија Пушкарјова, повереничка за доброволци, и Олена Вербицка, повереничка за заштита на правата на воените лица.

Од кабинетот на Зеленски засега нема објаснување за најновите промени во поширокото кадровско прегрупирање на администрацијата на украинскиот претседател.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе