Uncategorized Вести Магазин

(Видео) Хуманоидниот робот Мохамед непримерно допре репортерка на технолошка конференција со Ријад

На неодамнешната технолошка конференција Leap 24 во Ријад, Саудиска Арабија дојде до инцидент со хуманоидниот робот по име Мохамед. Тој, за време на презентација, наизглед непримерно допре репортерка која известуваше за настанот. Неговата реакција предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hatef Nobari (@iamhatefnobari)

Видеоснимка од моментот набрзо се прошири на социјалните мрежи, прикажувајќи го роботот како ја подигнува раката и, се чини, го допира долниот дел на грбот или задникот на репортерката Равја Касем.

Снимката предизвика бурни реакции, а дел од коментарите на социјалните мрежи беа „Робот заводник“, „И роботите имаат чувства“, „Го програмирале да се лигави“. Имаше и такви кои сметаат дека роботот само сакал да пружи рака, кога репортерката го изговорила неговото име или дека можеби доѓло до дефект или дека репортерката стоела на место кое не било предвидено за интеракција со роботот.

„Ова е човечка грешка, а не грешка на роботот“, гласеше еден од коментарите.

Компанијата QSS Systems, која го креираше роботот, не даде директен коментар, но наведе дека роботот „целосно автономно“ функционирал и оти не бил под директна контрола на човек.

Роботот Мохамед е дизајниран да помага во извршување на задачи во опасни услови и да ја подобри безбедноста на луѓето.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Mерките и активностите на надлежните државни институции не се доволно ефикасни и ефективни за вклучување на жените од руралните средини на пазарот на труд

Дејан Дејан

Башким Бесими е нов заменик претседател на Советот на јавните обвинители, истрагата за неговиот претходник Мемети и врховнот судија Георгиев е на крај

Дејан Дејан

Новата Влада скрои рекорден буџет, планира да потроши речиси 5, 9 милијарди евра, ќе скокне и јавниот долг

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе