Прилепското обвинителство ја истражува несреќата во која загинаа двајцата параглајдеристи

Ќе се изврши обдукција и вештачење за да се утврдат причините за смртта на двајцата параглајдеристи кои вчера починаа по трагедијата на Мечкин Камен во Крушево кај полетувалиштето за параглајдеристи,...

ШКЕНДИЈА ПРОТИВ РОЗЕНБОРГ ВО ТРЕТ ОБИД ЗА ПЛАСМАН ВО ЛИГА ЕВРОПА

Шкендија по трет пат во клупската историја има шанса да се пласира во фазата по групи во второто по ранг клупско натпреварување на УЕФА,Лига Европа.После елиминацијата од Гент во 2016,двомечот...

Мисијата на ОДИХР за проценка препорача мониторирање на референдумот во Македонија

Мисијата за проценка на ОДИХР/ОБСЕ за потребата од мониторирање на референдумот во Македонија даде препорака за испраќање на набљудувачка мисија која би била составена од 20 долгорочни и 250 краткорочни...

Американски свештеници силувале илјадa деца

Истрага спроведена од страна на канцеларијата на државниот обвинител во Пенсилванија, од која вчера беше објавен извештај, покажува дека повеќе од 300 свештеници педофили сексуално злоупотребувале најмалку илјада деца, а...

Делчево бара инвеститори меѓу иселениците

Делчево ги собра иселениците на првиот бизнис форум на кој им ги престави можностите за инвестиции во планинскиот туризам на Голак, како и  индустриските зони, во кои има комплетна инфраструктура...

(видео) Светот беше сведок на најдолгото помрачување на Месечината во овој век

Луѓето во цел свет синоќа имаа можност да го видат најдолгото целосно помрачување на Месечината во овој век. Цел час и 43 минути Земјата ја засени Месечината, давајќи ѝ црвено-кафенаа...

Уште еден министер во британската Влада поднесе оставка

Британскиот министер за воени набавки Гуто Беб поднесе оставка откако синоќа гласаше против амандманот на предлог законот за царина, кој го поддржа Владата како дел од плановите за Брегзит. Беб...

Заев: Aко успее референдумот отворена е опцијата за предвремени избори

Премиерот Заев очекува до крајот на неделава да се постигне договор за избор на ДИК и заедно со сите политички партии да го дефинираат референдумското прашање и датумот на одржување....

Поканата за НАТО Владата ќе го слави во 15 града

Во Македонија поканата за пристаони преговори за членство во нАТО ќе се слави во 15 градови, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Прославата која ја подготвува Валада е предвидена за в...

ЖИВОТИНСКО ЦАРСТВО