Uncategorized Вести Култура Македонија

Телма интервју со Срѓан Драгојевиќ

Духовита, остроумна и храбра, понекогаш сурова и апсурдна, поезија во која може да се пронајде секоја генерација, ќе забележат книжевните критичари за збирката поезија  на современиот српски режисер, сценарист и писател Срѓан Драгојевиќ, еден од најзначајните српски филмски автори од средната генерација.

За збирката поезија „Чат-пат е добро да се читне некоја книга за да не се испадне глупав во друштво“ која е преведена на македонски јазик, за неговите култни филмови „Убавите села, убаво горат“, „Рани“ и „Парада“, за културата во време на економска криза со Драгојевиќ разговараше Нина Стефанова.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе