Uncategorized Вести Култура

Во Битола започна грчкиот филмски фестивал ,,Киненова”

Синоќа се отвори четвртиот фестивалот на грчкиот филм во Битола. Беше испратен од страна на бројни актери, режисери и дипломати, но и луѓе од сферата на културата.

Почнувајќи од вчера, па до 10 април љубителите на филмот ќе имаат можност да гледаат филмови кои ги има во програмата на фестивалот.

Фестивалот е организиран од страна на грчката амбасада и меѓународниот филмски фестивал ,,Киненова”, поддржан од спонзорите.

По четврти пат оваа година, наместо во Скопје, првпат ќе се оддржи во ,,Кино Манаки”, во Битола. На отварањето на фестивалот се обрати и директорот на грчкиот филмски фестивал Небојша Јовановиќ кој изјави дека:

,,Ние можеби нема да го промениме целиот свет, можеби нема да ги избришеме границите, но сигурно ќе создадеме нови гранични премини и нови мостови преку програмата на фестивалот, бидејќи културата ја има таа моќ, а филмот особено, преку длабоката и широка комуникација на животните теми кои директно произлегуваат од актуелното грчко општество”.

Во делот од програмата ќе биде и краткиот филм ,,Бјути” на Танос Либеропулос. Филмот ја носи тематиката на една млада жена која живее со нејзината мајка која потајно ја контролира, а таа во меѓувреме бара излез низ блескавиот, но суров универзум на  платформата ,,Јутуб”.

Влезот за сите заинтересирани посетители е бесплатен.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе