Лажни пораки од МВР стигнуваат на електронска пошта

Ако добиете електронска порака од МВР, не ја отворајте, се работи за измама. Лажни електронски пораки се испраќаат на граѓани и правни лица во име на полициски функционер, известија од...

Општините во земјава бележат пад на приходите, а особено во делот на даноците

Пандемијата удри и врз општините. Приходите во буџетите им се намалуваат од крајот на март. Градоначалниците сметаат дека исплатата на платите на општинскат администрација нема да биде проблематична. Драстичен пад...

Полицискиот час не го почитувале 35 лица во целата држава

Во текот на изминатото деноноќие  на ниво на целата држава  35 лица  не ја почитувале забраната за движење. МВР информира дека се приведени 19 лица, а за останатите се земени...

Препораки за срцевоболните во пандемијата на ковид-19

Кардиолозите советуваат дека срцевите заболувања го зголемуваат ризикот при пандемија на КОВИД-19 и токму навремените информации и препораките се силно оружје за срцевите болни, кои треба да се запознаени дека...

5 жртви во последните 24 часа

Свекорот почина, родилката од Куманово е во влошена здравствена состојба, а новороденчето е добро и негативно на корона. Свекорот е еден од петмината починати во последните 24 часа. Министерот Филипче...

Мицковски: Наместо во вториот, парите за пензиите да се уплаќаат во првиот задолжителен пензиски фонd

Наместо во вториот задолжителен пензиски фонд, средствата на вработените работодавачите да ги уплаќаат во првиот задолжителен државен пензиски фонд, со цел обезбедување сигурна и надежна исплата на пензиите. Благајничките записи...

СЗО е длабоко загрижен заради брзото ширење на пандемијата коронавирус

 Драстичниот раст на случаите корона вирус е причина за сериозна загриженост, оцени на вечерашната редовна прес-конференција, генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом. Додека влегуваме во 4-тиот месец од...

Затворена текстилна фабрика во Прилеп заради една работничка позитивна на Ковид-19, 200 работници во домашна изолација

Цела фабрика за текстилна конфекција во Прилеп е затворена, а сите вработени се во двонеделна изолација, откако е потврдено дека една  работничка е позитивна  на КОВИД-19. Од Ценатарот за јавно...

Руската Влада ќе одржи видеоконференциска седница

Рускиот претседател Владимир Путин држи дистанца од луѓе и ќе работи од далечина па затоа денешната владина седница ќе биде преку видеоконференциска врска, соопшти официјален Кремљ. Одлуката е донесена само...

Тројца скопјани се шетале по 21 часот и добија по 2000 евра казни

Јавното обвинителство бара казна од по 2000 евра за тројца скопјани кои вчера не го почитувале полицискиот час.  На ниво на цела држава по 21 часот полицијата евидентирала 46 лица...