Македонија

ТТНВС: Со времената мерка судот ја прејудицира пресудата, вели адвокатот Давидовиќ за забраната на книгата на Андов

Забраната на книгата на поранешниот претседател на Собранието Стојан Андов „До атентатот и по него” на Топ Тема на Ваша...

Епидемија на морбили прогласена во општина Струга

Епидемија на морбили и официјално е прогласена во општина Струга, информира Регионалниот центар за јавно здравје – Охрид. Заклучно со...

Сите пожари во Битолско се намерно предизвикани

Сите пожари кои деновиве беснеат низ државата на отворен простор се намерно предизвикани, тврдат од противпожарната единица во Битола, каде...

Екологистите најавуваат „ Дојрански договор“ со Владата против отварање на рудници во Македонија  

Македонија мора да биде држава без рудници бидејќи тоа ќе ја уништи животната средина и егистенцијата на голем број на...

Свет

Верхофштат: Можен е вистински револт во Велика Британија поради Брегзит

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во...

Eвропарламентот повика на формирање финансиска полиција и финансиско разузнавање во ЕУ

Европскиот парламент денеска со 505 гласови „за“, 63 „против“ и 87 „воздржани“ усвои препораки за промени на системот за борба...

Откажана првата женска прошетка по Вселената- НАСА нема скафандер број М

Првата прошетка во Вселената, во која би учествувале само жени е откажана поради проблеми со скафандерот, соопшти американската вселенска агенција...

Чин без преседан: Британски парламентарци изгласаа преземање контролата од Владата врз Брегзитот

Пред утрешното гласање за алтернативните опции за Брегзит, британски парламентарци изгласаа преземање контролата од Владата врз дневниот ред на Парламентот....