КОД- Новинарски истражувачки магазин

Дејан Дејан

КОД повеќе од деценија и пол е на малите екрани, со своите истражувачки стории, анализи и реконструкции на решени и нерешени најтешки криминални случаи.

Првата емисија на КОД е емитувана во февруари 2007-ма година и досега овој новинарско-истражувачки магазин има 16 сезони, а во септември 2022-ра година почна 17-тата телевизиска сезона.

Емисиите се во траење од 28 до 45 минути и обработуваат најразлични теми, од актуелни и горливи прашања, до оригинални истражувања во кои главен носител се човечки приказни кои се соочиле со неправдата на државниот и на судскиот систем.

Досега се емитувани над 500 продолженија.

КОД е добитник на повеќе награди и признанија, досега има добиено 6 награди за истражувачко новинарство (или тимски истражувања или поединечни истражувачки приказни).

КОД се емитува секоја недела од септември до крајот на јуни во терминот од 19:15 часот.

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе