Кои судии ги добија предметите на СЈО со новиот годишен распоред

Одделение за организиран криминал и корупција: КОК бр. 51/17 од обвинителството означен како „Тарифа“ – судија Софче Гаврилова – Ефремова. КОК бр. 60/17 од обвинителството означен како „Трезор“ – судија...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на...

Чавков, Јовановски, Дурловски и „Бетмен“ остануваат во притвор

Екс  министерот за внатрешни Митко Чавков останува во притвор одлучи Апелација која ги одби и неговата жалба, но и на уште 10-мина други осомничени за „Крвавиот четврток“. Во Шутка остануваат...

Ќе се намалуваат патните трошоци на пратениците и министрите?!

Патните трошоци на пратениците, министрите и на другите именувани лица, ќе се намалат за најмалку една третина од сегашната сума, доколку бидат усвоени измените што денеска ги предложи пратеничката група...

10 години од трагедијата кај Блаце-ќе има ли нова истрага за загинувањето на 11-те офицери на АРМ во падот на хеликоптерот

На десетгодишнината од трагедијата кај Катлановско Блаце кога во пад на хеликоптер загинаа 11 припадници на АРМ, министерката Шекеринска изјави дека сите документи и сознанија за несреќата ќе бидат предадени...

Обвинителството отвори предмет за Дрисла

Дрисла под истрага на скопското обвинителство. По допрен глас ќе утврдува дали депонијата го загадува Скопје. Доколку утврди кривична одговорност, на службеното лице му се закануваат најмалку четири години затвор....

Власта без опозиција ги тера измените на законите за прислушкување и полиција

Без опозиција и дебата, само со пофалби, без критики, власта во собранието во прво читање ги помина законите за прислушкување, за формирање на агенција која ќе го спроведува прислушкувањето, за...

Осомничен за крвавиот четврток, со меѓународна потерница, тргнал на прослава во ресторан-детали за апсењето на Додевски

Извори од полицијата за Телма потврдија дека синоќа е уапсен Младен Додевски, еден од осомничените за собраниските инциденти на 27-ми април, кој досега беше во бегство. 30-годишниот Додевски е уапсен...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на...

Законот за употреба на јазиците ќе ги отвори старите проблеми

Нов закон кој ќе отвори стари проблеми. Дали Законот за употреба на јазиците ќе ја подобри положбата на другите јазици во Македонија и дали поволната положба ќе биде на сметка...