Македонија

Училиштата се дават во долгови

Битолските училишта дури неколку  пати досега во изминатите 3 месеци се соочиле со закана дека ќе им биде исклучена струјата...

Македонија има само 40 лиценцирани водичи за планина

Се уште постојат субјекти кои спротивно на законот избегнуваат да ангажираат професионалци при реализација на аранжмани кои вклучуваат посета на...

Села: Да се пронајдат организаторите на 27-ми април

Удари со монитор и држач за знаме го зашеметиле пратеникот Зијадин Сеа по што паднал на колен,а а потоа дел...

Си веруваат ли македонските тајни служби – една на друга?

Недостатоците во законските предлози за следење на комуникации може да предизвикаат тајните служби да станат шопинг центар за информации кои...

Свет

Рашагејт – Што правела руската фабрика за тролови?!

Значи сепак, еден вид на информатичка војна во руското мешање со американските избори од 2016 година, имало. Американскиот обвинител Роберт...

Борисов-Орбан: Сега е шансата да го интегрираме Балканот во ЕУ

Бугарското претседателство на Советот на ЕУ се одвива добро - тука дојде половина Европа и тоа покажува колку важна улога...

17 мртви во Мозамбик откако ѓубре затрупа повеќе куќи

Најмалку 17 лица загинаа денеска, а неколкумина се повредени во Мапуто, главниот град на Мозамбик, откако 15 метри висок куп...

Демократскиот сојуз на Косово против идејата на Рама за заеднички претседател со Албанија

Партијата се огласи против идејата што ја изнесе албанскиот премиер Еди Рама во својот говор по повод десетгодишнината од независноста на...