Ќе поевтини екстремно скапиот роаминг со Бугарија, владите се на потег

Почнаа разговорите за поевтинување на роамингот меѓу Македонија и Бугарија, регулаторите веќе најдоа модел како побрзо да се дојде до пониски цени за телефонски разговори и интернет меѓу двете земји,...

Анѓушев: Има простор за договор со транспортерите во Фени

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека има простор за договор меѓу инвеститорот Џи Сол и транспортерите кои одбија да возат руда за Фени се додека не им се...

МЕПСО: Ќе ги намалиме испадите во преносот

Скршени челични или бетонски столбови и испади во снабдувањето со електрична енергија  како резултат на временските неприлики во иднина  ќе се сведат на минимум. Од електродистрибутивниот систем МЕПСО уверуваат дека...

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на...

Нов закон за буџети со среднорочно буџетирање до крајот на годината

Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годината, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување фискален совет, најави денеска министерот...

„Кока Кола“ во загуба од 2,76 милијарди долари

Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во соопштението на компанијата со седиште...

Уапсен гувернерот на централната банка на Летонија

Припадници на летонската антикорупциска агенција го уапсија гувернерот на централната Банка на Летонија, Илмар Римшевич, соопшти денеска Кабинетот на летонскиот премиер Марис Кулинскис. - Бирото за превенција и борба против...

Ќе се бара нов инвеститор за Веибо ако стариот се откаже

Владата ќе се вклучи во решавање на проблемот со Веибо Груп во Крива Паланка. Ќе бара инвеститор кој би ги вработил 210 работници доколку постоечкиот сопственик реши да си замине.К...

Да се зголеми старосната граница за пензионирање, порачува ММФ

Да се зголеми старосната граница за пензионирање во земјава, во согласност со праксата во државите на Европакста унија, препорачува Меѓународниот монетарен фонд, како една од мерките за реформи и спас...

Анѓушев: Доколку нема јаглен во РЕК Битола се загрозува енергетскиот сектор во Македонија

Компанијата Пелистер е ангажирана да врши ископ на јаглен во РЕК Битола по откажувањето на Трансмет заради неисполнувањето на обврските за да се премости периодот до распишување на нов тендер...