Почнуваат првите средби со земјоделците за консолидација на земјиштето

Утре почнуваат средбите со земјоделците во Царев Двор, Спанчево, Соколарци, Логоварди и Оптичари кои треба да го консолидираат своето обработливо земјиште. Ќе се утврдува дали и колку се подготвени да...

Драматичен пад од 22 места на индексот за глобална конкурентност

Македонија е на 84 место меѓу 140 земји во светот по конкурентност. Новиот извештај на Светскиот економски форум за глобалната конкурентност ја смести земјава 22 места подолу во однос на...

Поништен и вториот повик за субвенции за евтини летови, Визер не исполнила битен услов

Унгарската Визер извиси и на вториот јавен повик распишан од Владата за избор на авиопревозник, чии летови Владата ќе ги субвенционира. Таа и сега била единствена пријавена, но Министерството за...

Повторно поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании

Министерството за транспорт и врски повторно го поништи јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании кој што беше објавен на 13 септември годинава. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска...

Поголемо задолжување од раздолжување, за што е разликата од 20 милиони евра? Финансии тврди аукцијата е редовна

Денеска се задолжи кај домашните банки за 57 милиони евра, следниве неколку дена ќе врати 37. Зошто Владата се зајми повеќе од раздолжувањето, за дури 20 милиони евра? Реагираше и...

Меџик маркетите на Макпетрол со ново име, ВЕРНА Shop & drive

Макпетрол го најавува ребрендирањето на веќе познатите и модернизирани маркети кои од сега ќе бидат под брендот ВЕРНА. Новиот визуелен идентитет и назив ВЕРНА Shop & drive маркети, уште еднаш...

Ако има избори, ќе страда бизнисот, предупредуваат од текстилниот кластер

Политичарите да не дозволат политичката криза да прерасне во безбедносна, апелираат од текстилниот кластер бидејќи тоа според стопанствениците ќе биде погубно за извозните компании. Ако политичарите мислат само на партијата,...

Критики за покривање на долговите на општините, растот од 2,8 преоптимистичен

Од критики - до став дека беше очекуван, се движат експертските размислувања за ребалансот, со кој владата ќе скрати 92 милиони евра од капиталните инвестиции и ќе ги пренамени за...

Ребалансот ги скуси парите за гасоводот и кличнички центар, повеќе пари за општините и здравството

Потфрлањето на капиталните инвестиции е главна причина што Владата реши да скрои ребаланс на буџетот, а доцна синоќа го усвои на седница и го испрати во Собранието. Заради слабата реализација,...

Владата го усвои ребалансот на Буџетот, предлогот оди во Собрание

Владата на Република Македонија, на вчерашната вонредна седница го разгледа и усвои Предлогот за изменување и дополнување на буџетот на Република Македонија за 2018 година со кој се предвидува дополнителни средства...