Топ Тема на Ваша страна: Загадувањето и градежната експанзија во Скопје (12.12.2018)

Скопје се гуши од загаден воздух, градот е опседнат со градби, автобуси нема, а и оние што ги има се за во музеј... Но какви мерки превземаат властите? Дали дроновите,...

„ Зојкиниот стан“’ за луѓето жртви на општествените промени

Една година по премиерата на матичната сцена, претставата на Белградско драмско позориште „ Зојкиниот стан“, сношти беше изведена пред  публиката во МНТ. Претставата по текстот на рускиот автор, Михаил Булгаков,...

Министерот Асаф Адеми учествуваше на светската конференција за туризам и култура

Mинистерот за култура Асаф Адеми денеска имаше официјално обраќање во рамките на Третата светска конференција за туризам и култура „За доброто на сите“,  која се одржува од 3 до 5...

Судскиот совет и Управниот суд пресудија за националност на штипски судија – Советот го води како Бугарин иако тој се чувствува како Македонец

Славчо Тасев е судија од Штип повеќе од 22 години. Денеска сакаше како Mакедонец да се кандидира за член на Sудскиот совет, но советот го отфрли неговото барање бидејќи кај...

Владата со поддршка за нулта толеранција за насилство врз жените

Владата на Република Македонија цврсто стои зад заложбата за нулта толеранција спрема секоја форма на насилство врз жените и девојките, напуша вечерва премиерот Заев на својот ФБ профил. Тој заедно...

Телма сторија за близначки дијабетичари- во текот на еден месец мора да го боцнат прстот по 150 пати

Близначките Симоски од Тетово, веќе неколку години живеат со дијабетес кој е дел од нивното секојдневие. И двете велат дека зголеменото ниво на шеќер во крвта не го чуствуваат како...

Правда ќе бара преиспитување на одлуката за азилот на Груевски од Унгарија

Прашањето дали Груевски може да биде вратен во МАкедонија, надлежната министерка за правда Рената Десковска, го одговори со тврдење дека државата ќе побара преиспитување на одлуката на унгарските власти да...

Демонстрации во САД со барање да продолжи истрагата за руското мешање во претседателските избори

Неколу стотици луѓе протестираа во Њујорк со повици да се заштити истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за потенцијално вмешаност на Русија во претседателската кампања на Доналд Трамп. Пред да...

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок

Омекна ли Стопанската комора на Македонија околу прогресивниот данок? Откако вчера ја предупреди Владата да не брза со оваа реформа, денеска комората на итен состанок, го поканија и министерот Тевдовски....

Османи по средбата со Катругалос се враќа назад со првиот лет Атина – Скопје

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Грција, оствари средба со Алтернативниот Министер за надворешни работи и европски прашања, Јоргос Катругалос....