Обдукцијата на починатата родилка од Кичево покажала дека се работи за грешна интубација

31 годишната родилка Дебора Џамбази починала при грешно поставање на тубусот при што оштетен е хранопроводот. Ова укажува дека наместо во дишните патишта цевката за анестезија била ставена во погрешен...

Заев: Македонија и Грција ќе најдат доствоинствено решение

Македонија и Грција ќе најдат достоинствено решение за спорот со името и тоа решение нема да задира во идентитетот на македонскиот народ. Ова го изјави премиерот Зоран Заев кој не...

Драган Данев нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

ИЗврешниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Драган Данев за нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи пратеникот Влатко Ѓорчев побарал да се повлече, поради голем број на обврски. Од...

Маленко: ПФМ има легитимно раководство

Македонското пливање функционира со легитимно раководство откако минатата година во ноември беше признаено од Агенцијата за млади и спорт на Редовно Собрание, реагираше првиот човек на Пливачката федерација на Македонија,...

Европарламентот одобри укинување на сезонското сметање на времето

Европскиот парламент денеска го одобри предлогот за укинување на летното и зимското сметање на времето, но конечната одлука за тоа треба да ја донесе Европската комисија. Европратениците бараат Европската комисија...

Амандманите преведени, седницата незакажана

Собраниските служби ги преведоа на албански јазик сите 35 илјади 569 амандмани, што опозициската ВМРО ДПМНЕ ги поднесе на текстот на Законот за јазиците. Со тоа, исполнет е еден од...

Османи: Очекуваме членство до 2025 година

Стратегијата за Западен Балкан превидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019та година. Заедно со нашата држава  пристапни преговори со Брисел треба да отвори и Албанија. Во најновата...

Нимиц: Разговараме за името на државата и тоа не треба да влијае на идентитетот

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, го укорил посредикот во спорот околу името, Метју Нимиц, за неговите изјави дадено за време на посетата на Скопје. Коѕијас како што е објавено...

Судењето за „Траекторија“ почнува од почеток

Во Кривичниот суд почна денешното рочиште за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и...

Државјанството на пејачката Лоба беше прва точка на седница на Владата

Барањето на пејачката Викторија Лоба за македонско државјанство беше прва точка на дневен ред на 51-та седница на Владата на Република Македонија. Во соопштението од петочната седница нема информации за...