Гостиварското семејство Јосифоски се бори за егзистенција

Гладни и болни во очај и солзи го поминува секојдневието тричленото гостиварско семејство Јосифоски во оваа руинурана соба. Единствените приходи на Јосифоски се социјалната помош и минималните примања кои ги...

Заев најавува консензус и референдум за името

Додека дел од македонските и грчките медиуми шпекулираат дека медијаторот Нимиц доставил предлози кои пред зборот Македонија ги содржат придавките Северна, Горна, Нова, Вардарска или Скопје, македонската Влада одбива неформални...

Следење на комуникациите со дозвола од Устев суд

Следење на комуникации поради заштита на безбедноста на државата има од 1 јуни 2017 со дозвола од Врховниот суд, додека претходно УБК немала навика да бара одобрение за таков вид...

Заев оптмист дека ќе се изнајде решение за името достоинствено за двете страни

Претседателот на Владата Зоран Заев кој денеска по повод празникот Водици беше во Струга изрази уверување дека ќе биде изнајдено решение за проблемот што Грција го има со уставното име...

Владата в понеделник ќе го разгледува предлогот од Нимиц – изјавата на Наумовски недипломатска

Вицепремиерот Бујар Османи денеска искажувајќи посветеност и одлучност на Владата за решавање на спорот за името, не сакаше да дава коментари за последниот предлог од посредникот Метју Нимиц, најавувајќи дека...

Пратеникот Љупчо Димовски пред обвинител

Пратеникот Љупчо Димовски и во обвинителството за организиран криминал ги видел снимките од холот на Собранието кои Телма ги објави уште во мај годинава. Што кажал во своја одбрана, што...

Грипот зема замав

Грипот почна да ги полни амбулантите. За една недела пријавени се 428 пациенти, или безмалку двојно повеќе во споредба со неделата претходно. Вирусот зема замав, особено во гостиварско. Оттаму се...

Партиите ги примија пораките на Столтенберг

Доминантните партии во Собранието ги оценија средбите и пораките на Столтенберг како конструктивни, содржајни и значајни. Владеачката СДСМ оценува дека Генералниот секретар на НАТО ги препознал и поздравил реформските процеси...

За Законот за јазици е потребно двотретинско мнозинство?!

Главниот проблем со Законот за употреба на јазиците  е мнозинството со кое тој беше донесен, смета поранешниот уставен судија, Трендафил Ивановски.  Овој закон, смета тој, треба да биде донесен со...

Црвено-жолта рапсодија во Загреб

Европскиот шампион Германија се спаси од пораз. Македонската експедиција продолжува во ист ритам и по првата фаза на натпреварувањето е непоразена. Малкумина тоа го очекуваа по ждрепката каде ја добивме...