Мицковски: Наместо во вториот, парите за пензиите да се уплаќаат во првиот задолжителен пензиски фонd

Наместо во вториот задолжителен пензиски фонд, средствата на вработените работодавачите да ги уплаќаат во првиот задолжителен државен пензиски фонд, со цел обезбедување сигурна и надежна исплата на пензиите. Благајничките записи...

СЗО е длабоко загрижен заради брзото ширење на пандемијата коронавирус

 Драстичниот раст на случаите корона вирус е причина за сериозна загриженост, оцени на вечерашната редовна прес-конференција, генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом. Додека влегуваме во 4-тиот месец од...

Затворена текстилна фабрика во Прилеп заради една работничка позитивна на Ковид-19, 200 работници во домашна изолација

Цела фабрика за текстилна конфекција во Прилеп е затворена, а сите вработени се во двонеделна изолација, откако е потврдено дека една  работничка е позитивна  на КОВИД-19. Од Ценатарот за јавно...

Руската Влада ќе одржи видеоконференциска седница

Рускиот претседател Владимир Путин држи дистанца од луѓе и ќе работи од далечина па затоа денешната владина седница ќе биде преку видеоконференциска врска, соопшти официјален Кремљ. Одлуката е донесена само...

Тројца скопјани се шетале по 21 часот и добија по 2000 евра казни

Јавното обвинителство бара казна од по 2000 евра за тројца скопјани кои вчера не го почитувале полицискиот час.  На ниво на цела држава по 21 часот полицијата евидентирала 46 лица...

Преписката меѓу Мицкоски и Рашковски полна со меѓусебни обвинувања

Владата објави комуникација помеѓу Христијан Мицкоски и Драги Рашковски во која лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го обвинува владиниот генерален секретар дека зема провизии од авионскиот превоз на македонските државјани кои се...

Владата одлучи, се воведува полициски час од 21 до 06 часот

Владата на денешната седница донесе одлука за воведување на полициски час кој ќе трае од 21 до 06 часот со цел да се заштити населението и да се спречи и...

Во Тетово се отвараат пунктови и телефонски броеви за епидемиолошка анкета

За да се намали движењето на граѓаните кои имаат одредени здравствени проблеми и симптоми јавните здравствени служби од Тетово организираа тие да добиваат здравствени и медицински услуги на пунктови поставени...

Филипче: Стабилна состојбата на сите пациенти, се прават анализи на 30 лица, негативни тестовите на 12 патници кои стигнаа од Брисел

Бројот на заболени од коронавирус во земјава е 35. Сите дијагностицирани се со лесна клиничка слика. Стабилна е состојбата на сите пациенти на Клиниката за инфективни болести, на пациентите во...

Пендаровски: Дефинирани се уште локации како „Пепелиште“ на Криволак

Доколку бројот на лица кои се враќаат во Македонија од високоризичните земји зафатени со коронавирус се зголеми има други локации како касараната „Пепелиште“ на Криволак каде тие ќе бидат испратени...