Јавна расправа во Собранието за Предлог-законот за високо образование

Собраниската Комисија за образование, наука и спорт денеска организира јавна расправа за Законот за високото образование, на која е најавено обраќање на министерката Рената Дескоска. На јавната расправа ќе учествуваат...

Охридското Езеро 26 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридското Езеро и натаму е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој, а на Дојранското Езеро три сантиметри под договорениот максимален водостој, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Споредено...

Владата одлучи, ќе се гради нова заграда за државниот Архив

Државниот Архив ќе остане барем уште неколку години во зградата од проектот Скопје 2014 и ќе се соочува со сериозни проблеми во работењето и чувањето на архивскиот материјал. Владата на...

Тасева : Aнтикорупционерите беа политички принудени да дадат оставки

Претседателката на Транспаренси Интернешнл, Слаѓана Тасева, тврди дека членовите на Aнтикорупциската комисија биле политички принудени  да си поднесат оставки од функцијата. Целта била до јавното обвинителство да не пристигнат нивните...

Извршителите ќе земаат пари од граѓаните како и до сега, пресече Уставен

Тарифата по која извршителите наплаќаат долгови од граѓаните и фирмите останува иста како и до сега. Уставниот суд ја одби иницијативата за преиспитување на постапката со која е донесен овој...

ВМРО – ДПМНЕ влегува во Влада 100 дена пред парламентарните избори

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ ќе направат широка владина коалиција 100 дена пред наредните предвремени парламентарни избори. Изборите ќе ги спроведе преодна Влада, најави лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Ваквото предизборно...

Министерот Димитров упатил писмо со извинување до германскиот државјанин Калед Ел Масри

„Искрено извинување и безрезервно жалење“ стои во писмото кое македонскиот министер за надворешни Никола Димитров пред една недела му го испратил на Калед Ел Масри, германски државјани кој пред 13...

Фото/Видео: Армиски специјалци со глава низ ѕид- одушевени и граѓаните и Шекеринска

На плоштадот точно на пладне се одржа манифестацијата Отворен ден на АРМ. Покрај вежбата на армиската гарда егзерцир и презентација на дел од опремата на АРМ, воените специјалци прикажаа серија...

Заев поголем оптимист по последната рунда разговори во Виена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е поголем оптимист по последната рунда разговори во Виена на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коцијас со...

Груевски: Да имаше „Д“ од доказ против мене за 27 април одамна немаше да бидам тука

Да имаше „Д“ од доказ против мене, јас одамна немаше да бидам тука. Што не значи дека тие што ги уапсија се виновни. Апсолутно и тие не се виновни, но...