„Пуцко петрол“ со најголем профит од тендери во 2017 година

Нафтениот дистрибутер „Пуцко петрол“ чиј сопственик е градоначалникот на Општина Пласница од редовите на ДУИ, Исмаил Јахоски, е фирмата која заработила најмногу од тендерите распишани од општините во 2017 година...

Грчкото МНР да бара информации од Заев кои бизнисмени плаќале за инциденти

Грчката опозициона коалиција Движење за промени, предводено од ПАСОК бара грчкото МНР да дознае од премиерот Заев кои се грчки и руски бизнисмени што плаќале за инциденти против преспанскиот договор....

Ќе има ли договор за ДИК и референдумот на лидерската средба?

Премиерот Заев очекува на лидерската средба сите политички партии да постигнат договор за ДИК , за датумот на одржување на референдумот и да се дефинира референдумското  прашање. Измените на Изборниот...

Апелација ја потврди условната казна за Талевска

Скопска апелација ја потврди условната казна за новинарката Ивона Талевска и ја одбиле жалбата на СЈО Единствено има промена во однос на паричната казна. Според апелационите судии паричната казна која...

ФОТО: Превртен камион на скопските пожарникари, 3-ца повредени, истекува вода по блокираната улица

Противпожарно возило се превртелo на улица во скопско Маџари. На фотографијата се гледа превртеното возило камион и како од него истекува течност од цистерната. Командантот на противпожарната бригада Ѕвонко Томевски...

Мицкоски ќе присуствува на денешната лидерска средба

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе присуствува на лидерската средба. Од партијата за телма потврдија дека тој ја прифатил поканата од премиерот Зоран Заев кој ја закажа...

Ќе се подобрува состојбата со родилиштата во државата

Намалена е смртноста на новороденчиња, а статистиките допрва ќе се подобруваат, оптимист е министерот за здравство Венко Филипче. Освен дотраената апаратура во родилиштата низ земјата, проблем е и дефицитот на...

Изгласана потребата од измени на изборен законик за ДИК

Половина час по заминувањето на Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан од Законодавниот дом,  пратениците ги добија предлог измените на Изборниот законик со кој изборот на членови на ДИК ќе се...

Премиерот Заев закажа лидерска средба за утре во 18 часот

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ Зоран Заев за утре во 18:00 часот во Клубот на пратенциите закажа лидерска средба. Од Владата соопштуваат дека заради исклучителниот политички момент кој наложува...

Македонија за 50 години ќе го достигне европскиот стандард на живеење

На Македонија и се потребни до 50 години за да го достигне стандардот на живеење како во Европската Унија. Според Европската банка за обнова и развој Македонија и земјите од...