Почина писателот Филип Рот – џинот на литературата без Нобел

На 85 - годишна возраст, синоќа почина еден од најголемите современи американски писатели, џинот на векот, Филип Рот. Наградуваниот романописец и добитник на наградата „Пулицер“ својата инспирација ја пронаоѓал во...

Соња Стојменска – Елзесер нов претседател на ДПМ

Соња Стојменска -  Елзесер, книжевен научник и есеист  е новата  претседателка на Друштвото на писатели на Македонија. Во седум децениското постоење на најстарата писателска асоцијација кај нас, која речиси во...

Независната културна сцена бара аргументи од Владата за смената на Алаѓозовски

Владата да даде аргументи во врска со одлуката за смена на актуелниот министер за култура, Роберт Алаѓозовски, побараа денеска од Асоцијацијата на независната културна сцена „Јадро“. Како што рекоа,  започнатите...

Министерството за култура ќе соработува со швајцарскиот институт за технологија

Министерството за култура на Република Македонија ќе воспостави официјална соработка со Сојузниот институт за технологија од Швајцарија, преку Лабораторијата за уметности и науки, со седиште во Лозана. На 7 мај...

Македонија ја одбележува Европската ноќ на музеите

Со отворање на повеќе изложби, бесплатен влез за посетителите и подарок на одредени публикации Македонија се вклучува во одбележувањето на Европската ноќ на музеите. „ Со цел да ја ангажираат...

Поставени директори во шест национални установи од културата

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, именуваше шестмина нови директори, со редовен мандат во националните установи од културата. Именувањата доаѓаат по завршувањето на постапката од конкурсот. Катарина Илиевска- Силјановска е именувана...

Илјадници матуранти во Скопје и низ Европа играа на музика од Штраус

Со дадена заклетва за ненасилство и со звуците на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“ денеска точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје околу 1.000 матуранти го одиграат традиционално танцот квадрил....

Почнува 30. Саем на книгата

Промоции, дружења со автори, семинари и други настани ќе бидат дел од годинашното јубилејно 30. издание на Саемот на книгата што почнува денеска и ќе трае до 9 мај. Саемот ќе...

Одбележан светскиот ден на книгата и авторското право

Со богата програма, мини саем на книга и рози во Народната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ беше одбележан 23 Април – Светскиот ден на книгата и авторското право. Пред присутните...

Карабината на Турскиот театар градена дилетантски и со пробиена финансиска конструкција и рок за градба

Наместо стаклена фасада, бетон и цигли. Вака изгледа карабината за новиот објект на Турскиот театар, петта година по почетокот на градежните зафати. Иако беше најавено од претходната власт дека ќе...