Композиторите чии дела не поминаа како победнички на конкурсот, ќе го тужат Министерството за култура

По два претходни налози од Државниот управен инспекторат, 15 композитори, што се најдоа на листата предложени од комисијата за откуп на дела, ги добија решенијата за поништување на ланскиот конкурс,...

Унковски : Не гледам драматичен исчекор напред во културата

Сеуште не гледам драматичен исчекор во културата и во другите области, што е потребен, за кој ние, учесниците во Шарената револуција бевме спремни, вели Слободан Унковски во интервју за Телма,...

20 години „Фондација Трифун Костовски“

Длабоко сум убеден дека на човека му е дадено да дарува, пред се себеси и тоа е единствениот начин да раснеме, да го заслужиме нашето постоење, вели бизнисменот, филантроп и...

Во Театарот за деца и младинци ќе се гледаат престави со поевтини цени

Цената на билетите за Театарот за деца и младинци се намалуваат од 200 на 150 денари. Посетителите билетите со намалена цена ќе можат да ги купуваат во периодот од 15...

Граѓаните немаат интерес за домашните дизајнерски производи

Марија Милошевска, 13 години се занимава со дизајн на накит, со филигрантска техника. Нејзиниот нов бренд „ Македонска мушичка“, го претстави на отворениот 7-ми  по ред фестивал на креативни индустрии...

Промовиран прв том на „Македонска рок енциклопедија“

Платото пред Младинскиот културен центар беше мало  за да ги прими сите што дојдоа на промоцијата на првата „ Македонската рок енциклопедија“. Нејзин автор е докажаниот музички новинар Тошо Филиповски....

Започна првото издание на „Синестика“

Со почеток точно на пладне па се до раните утриниски часови фестивалот СИНЕСТЕТИКА го живее своето прво издание. Голем број авторски бендови, ликовни уметници, филмаџии и ракотворци на ледината Шамак,...

„Ослободување на просторот“ дебитира на Венециското биенале

Со проектот „Ослободување на просторот“ (Freeingspace) Република Македонија ќе учествува на 16. Венециско биенале за архитектура кое почнува денеска и ќе трае до крајот на ноември. Музејот на современата уметност...

Решенија за „Скопје 2014“ во проектите за Венециското биенале на архитектура

Филип Јовановски и Дејан Ивановски се меѓу 12 македонски и  италијански архитекти и куратори кои ја претставуваат нашата земја на Меѓународната изложба за архитектура, што биенално се одржува во Венеција,...

Меѓународен ден на танцот

Нашите разлики се наша предност велат кореографките Искра Шукарова и Урсули Игли за својот најнов проект „Чудна шума“ со чија премиерна изведба вечерва Македонија ќе се вклучи во одбележувањето на...