Вести Култура

Петар Андоновски: Книгите нема да го променат светот, но можат да го направат, подобро и поубаво место за живеење

Нашите предизвици денес како писатели се разликуваат од предизвиците на нашите книжевни великани. Во услови на брз развој на информатичката технологија главен предизвик е како да ја доближиме книгата до читателот, во време кога читателот води брз и по многу нешта симплифициран живот во море од информации, каде што е лесно да се изгубите во тривијалноста на површноста, забележа писателката Фросина Пармаковска на свеченото отворање на 32-то издание на Саемот на книга.

Писателскиот предизвик денес е да распостели бисери во морето кои читателот ќе ги види и ќе ги препознае како нешто драгоцено. Освен тоа предизвикот на денешниот писател во Македонија е да го најде начинот да му го покаже патот на читателот до тие богатства, па затоа освен што тој ќе пишува сложени и единствени светови преку книгите, тој ќе треба да ги следи трендовите и колку толку да се разбира од дигитален маркетинг, да е активен на социјалните мрежи, да креира настани и содржини на разни интернет платформи. Накусо да плови заедно во виртуелниот свет со читателите, рече писателката пармаковска.   

Целта е постигната кога писателот, испраќачот има од другата страна примач. Читателот кој е неопходен за оваа формула да функционира. Според Пармаковска не е нималку лесно да се биде писател на тн. „мала литература“ и да се држи чекор со сите модерни трендови. Фросина Пармаковска и Петар Андоновски се оптимиси дека добрата книга ќе го најде својот читател.

Книгите нема да го променат светот, но можат да го направат, подобро и поубаво место за живеење, затоа очекуваме масовна посетеност и што повеќе луѓе. Она што сакам да го нагласам во ова време кога се поскапува единствено книгите се со исти цени и од пред 10 и од пред 20 години, рече писателот андоновски.

И покрај бројните предизвици низ годините Саемот на книга е еден од ретките саеми кој продолжи да се одржува, дури и во пандемиските услови.

Годинава на Саемот на книга има и нова поставеност концептуална, затоа што големите издавачки куќи сега се на посебно место, додека малите се во централна позиција на просторот. Тоа е можност малите издавачки куќи да се претстават и да имааат поголема видливост на овој саем, рече организаторката на саемот даниела глигоровска.  

Во рамките на саемот ќе се одржат повеќе од 30 промоции на домашни и странски автори  и фелоушип програма во организација на Македонската асоцијација на издавачи по примерот на сите поголеми светски саеми.

Ќе гостуваат издавачи и агенти од пет земји со што нашите издавачи ќе имаат повеќе можност да ја промовираат својата работа. Годинава фокусот ќе биде и на детската програма, во која е предвиден посебен дел со маскоти, што ќе се одржува во викенд деновите на Саемот на книга.

Нина Стефанова

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе