„ Филмовите што ги сакавме“ на изложба во Кинотека на Северна Македонија

Златниот лав на Милчо Манчевски, златните арени на Столе Попов и сребрената на Бранко Гапо,  фотографии и постери од 130 филмови од поранешна Југославија, меѓу кои и повеќе македонски, претставени...

Краткометражниот „ Една “ на Вук Митевски, награден за најдобар филм на фестивалот во Краков

Краткометражната анимација „ ЕДНА“ на Вук Митевски, на штотуку завршениот филмски фестивал во Краков ја освои наградата на жирито за најдобар европски краткометражен филм и со ова добива директна номинација...

Филип Јовановски со „Оваа зграда зборува (на) вистина“ на Прашкото квадриенале

На претстојното, 14 Прашко квадриенале за перформанс, дизајн и простор, нашата земја ќе ја претставува визуелниот уметник, архитект и сценограф, Филип Јовановски, со проектот „ Оваа зграда зборува (на) вистина“....

Вечерва започнува „ Скопје Креатива“

Во Кино Култура, вечерва со почеток во 20 часот, ќе започне осмото издание на „Скопје Креатива 2019“ - градскиот фестивал за промоција и развој на креативните индустрии, што годинава се...

Во МСУ вечерва и утре симпозиум и изложба за значењето на архивирањето

Во Музејот на современата уметност во Скопје, вечерва и утре ќе се одржи Меѓународен симпозиум и изложба во организација на Здружението за современа уметност и кураторски практики „Проектен простор Прес ту...

„ Медена земја“ награден за најдобар странски филм на фестивалот во Тел Авив

Филмот „ Медена земја“, на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, ја освои наградата за најдобар странски филм, во натпреварувачката програма на DOCAVIV-меѓународен фестивал на документарен филм, кој од 23...

Заев: Тамара и тимот станаа херои и глас за гордоста со која жените се борат за своите права

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими Тамара Тодевска и комплетниот авторски и сценски тим на Северна Македонија што годинава настапи на изборот на Песна на Евровизијата во Тел Авив. Им...

Искра Димитрова низ „ Траги“ ја кажува својата вистина за „Трите врби на Вардар“

Молчеше 7 години, посветувајќи се на перформанси со животни, а сега реши да проговори. Визуелната уметница Искра Димитрова, низ инсталацијата, насловена „ Траги“, која од вечерва е достапна за посетителите...

Пуштени платите во Културата по реакцијата на СКРМ за недовршената нивелација

Утрово се пуштени платите за вработените во сите 40 национални установи од Културата. Со тоа запре двонеделната агонија меѓу уметниците и културните работници, на кои им доцнеа платите поради процесот...

Интимниот театар со претставата “Жени” алармира на проблемот со ракот на дојка во Битола

Ракот на дојката кој има речиси епидемиски размери во Битола, е мотив битолската режисерка Софија Ристевска, во приватниот „Интимен театар“ да ја започне подготовката на  теaтарската претстава  „Жени“. Во неа  нема...