Вести Култура Македонија

Расте бројот на млади читатели кои го посетуваат Саемот на книга

Различни генерации, различни интереси за одредени книжевни жанрови на годинашниот Саем на книга. Тоа што радува е големата посетеност на вториот ден од саемот, во чии рамки се и организираните посети на учениците од основните училишта кои доаѓаат од различни градови. За посетителите радува фактот што на едно место можат да ги најдат новите дела  на своите омилени автори.

Од повеќето издавачки куќо кои дадоа изјава денеска на Саемот, можеме да забележиме исти и слични ставови, но кај некои сосема поинакви.

Имаме многу повеќе деца со овие организирани школски посети, ние сме многу задоволни и навистина е голем интересот и се надевам дека ќе продолжи така во наредните саемски денови, изјави Филип Баткоски од  книгоиздателство ,,БАТА ПРЕС”.

Во многу голем подем е македонската книжевност и ние сме многу среќни поради тоа, иако се уште има интерес и за странските автори. Новата концептуална поставеност на саемот за издавачите е особено важна, затоа што големите издавачки куќи сега се на посебно место, додека малите се во централна позиција на просторот. Тоа е можност малите издавачки куќи да се претстават и да имааат поголема видливост на овој саем.

 Она што ми е најпозитивен впечаток е уредувањето на штандовите оваа година. Секоја чест и на организаторите и на оние што го уредуваа на штандовите многу е попрегледно. Целата хала е како едно шаренило кое се прелева, значи штандовите не се како некои засебни тврдини како што било порано, рече Ненад Стевовиќ, книгоиздателство ,,ИЛИ- ИЛИ”.

Во рамките на годинашното 36- то издание на Саемот на книга, кој ќе трае до 24 април се предвидени повеќе од 30 промоции на домашните и странски автори.

Искрено задоволни сме, најмногу посетеност има од помладите од прво, па се до деветто одделение има некои што доаѓаат и од градинки, така што задоволни сме, додаде Елена Максимовска од книгоиздателство ,,АРС ЛАМИНА”.

 

Нина Стефанова

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе