Над 1.000 членови на КСС протестираа пред Владата

Пристоен живот и работа, К-15 во јавниот, а не само за приватниот сектор, покачување на сите плати без дискриминација. Ова се само дел од барањата на Конфедерацијата на слободни синдикати...

Во оптек двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег иако законот не е стапен на сила

Двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег денеска беше промовирана во Собранието иако Законот за јазици, се уште не е стапен на сила. Претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери,...

Нимиц: Предлогот за името ќе го содржи терминот „Македонија“

Предлогот за решавање на спорот за името ќе го содржи името „Македонија“. Ова го изјави посредникто од ОН во спорот Метју Нимиц за грчката он-лајн телевизија Антена1. „Да бидеме реални....

Свечена академија по повод 550 години од смртта на Скендербег

„Идеите на Ѓерѓ Кастриоти содржат елементи што и денеска за сите нас се идеал и стратешка определба: тоа е здружена Европа. Неговиот лик е тесно поврзан со вековните стремежи и...

Крсто Мукоски останува во притвор, Игор Дурловски давал исказ во обивнителстовото

Игор Друловски давал исказ во Обивнителството за организиран криминал за истрагата за Крвавиот Четврток, дознава Телма. Што говорел нашите извори не откриваат поради тајност на истрагата. Утре во Обивнителството треба...

Повторно не започна судењето за „Таргет-Тврдина“

Неуспешен беше и вториот обид со нови судии да започне судењето за прислушкувањето и уништувањето на опремата против поранешното ракаводство на МВР и вработени во УБК. Вториот судија Горан Бошевски...

Судот не дозволи Тарчуловски да го следи обраќањето на Столтенберг во Собрание

Судот не му дозволи на Јохан Тарчуловски, кој се наоѓа во домашен притвор,  да присуствува на утрешното обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Собранието на Република Македонија....

Средба Мета-Османи во Тирана

Албанскиот претседател Илир Мета оцени дека усвојувањето на Законот за јазиците е чекор напред во демократизацијата и зајакнувањето на интегративниот пат на Македонија. Тој ова му го кажал на вицепремиерот...

Аманатидис: Повеќе од 140 земји го користат името Република Македонија

Заменик-грчкиот министер за надворешни работи Јанис Аманатидис во изјава за Скај не го отфрли терминот „Македонија“ како дел од предлогот за решавање на прашањето за името и напомена дека привремената...

Ахмети: За прифатливо решение потребна е согласност и од опозицијата

Посетата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, лидерот на ДУИ Али Ахмети ја оценува како добар сигнал дека е можен компромис до самитот на НАТО во јули годинава, но...