Вести Македонија Топ вести Утринска на Телма

Законот за употреба на македонскиот јазик блокиран-засега без официјално објаснување за блокадата

Професорите од Катедрата за македонски јазик и членови на Советот за македонски јазик бараат објаснување каде е заглавен Законот за употреба на македонскиот јазик.

Од надлежните добиле одговор дека ќе испитаат зошто законот што треба да го заштити и промовира мајчиниот литературен јазик е блокиран.

Ова се случува во време кога на Катедрата за македонски јазик се запишаа само 8 студенти во првиот и 1 во вториот уписен рок. За тоа како самите си го уништуваме мајчиниот јазик во Утринската на Телма зборуваше професорката Искра Пановска Димкова.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе