Таг : makedonski jazik

Вести Култура Македонија

Голем интерес за македонскиот јазик на зимската школа на семинарот посветен на Ацо Шопов- во „Аманет“ напиша „Македонија е судбина на светот, светот е судбина на Македонија“

Дејан Дејан
-Македонија е судбина на светот, светот е судбина на Македонија. Овој стих на великанот Ацо Шопов е запишан во неговата поетска книга „Аманет-Дрво на ридот“43...
Вести Македонија Топ вести Утринска на Телма

Законот за употреба на македонскиот јазик блокиран-засега без официјално објаснување за блокадата

Дејан Дејан
Професорите од Катедрата за македонски јазик и членови на Советот за македонски јазик бараат објаснување каде е заглавен Законот за употреба на македонскиот јазик. Од...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе