Условна казна од една година за неврохирургот Чапаровски

Поранешниот директор на Клиниката за неврохирургија во Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ Александар Чапаровски денеска на првото судско рочиште призна вина и доби условна казна од една година, која нема да...

Осум лица повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Гостивар-Тетово

Во сообраќајна незгода која синоќа се случила на автопатот Гостивар –Тетово, кај месноста „тумчевишка клучка“ со телесни повреди се задобиле осум лица. Од СВР Тетово, информираат дека во несреќата, која...

Грчки медиуми: Заев стави вето за промена на Уставот и за име без превод

Во коментарите на вчерашното интервју на македонскиот премиер Зоран Заев за „Еуроњуз“ грчките медиуми ја користат изјавата на Ангела Меркел од заедничката прес конференција во Берлин токму со него за тоа...

Зимската сезона 2017 – 2018-та ќе биде рекордно најскапа за чистење на снег

Снегот ги потрупа патиштата ама ги откри новите суми кои ќе се потрошат за да биде исчистен. Зимската сезона 2017 – 2018 та ќе биде рекордно најскапа ако се суди...

Бејли: Конфликтот на интереси во Советот на јавни обвинители го намалува угледот на судството

Конфликт на интерси и непотизам во Советот на јавни обвинители е една од причините зошто на судството и судовите во Македонија најмалку им се верува. Ова денеска го изјави американскиопт...

Снег и поларни температури до крајот на неделава

Снежните наноси  кои ја зафатија Македонија и главниот град го отежнааа движењето во сообраќајот во раните утрински часови. Зимската служба на Град Скопје  на терен интервенирала со механизација на јавното...

Парламентот посилно да го контролира трошењето државни пари, без тоа власта станува моќна и се отуѓува

Ако сме барем малку самокритични, ќе си признаеме дека кога станува збор за надзорната улога на Собранието врз извршната власт, а особено за контролата врз трошењето на државните пари, заостануваме...

Партиите на Албанците во Македонија подготвени за влез во власта

Најавата на премиерот за реконструкција на владата напролет, како и за зголемување на владејачкото мнозинство на 70 пратеници во Парламентот, го омекна вокабулаот на партиите на Албанците во Македонија. По...

ЗНМ тврди дека Иванов издавал безбедносни сертификати на новинари    

Претседателот на ЗНМ Насер Селмани тврди дека Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов им понудил на дваесетина новинари да потпишат барање за издавање безбедносни сертификати, кое според него се коси со...

Шеќеринска: Поканата за членство во НАТО не зависи само од нас

Надавањето со датум кога Македонија ќе влезе во НАТО, и дали тоа ќе биде на следниот самит во јуни , според министерката Шеќеринска не е најдобра опција. Од наша страна...