Владата го демантира Ројтерс за погрешно пренесено интервју од Заев

Македонија поддржува четири имиња како можни решенија за спорот околу името. Сугестиите се Република Северна Македонија, Република Горна Македонија, Република Вардарска Македонија и Република Македонија (Скопје), соопшти премиерот Зоран Заев...

Грешката на советникот од Алијансата го сели Ќосето во Сопиште?!

Советникот од Алијанса за Албанците, Орхан Гафури бара ново гласање за тоа дали општина Сопиште да го вдоми споменикот на Ќосето. Тврди дека гласал против споменикот да да биде преселен...

Министерство за здравство и ја одзеде дозволата за работа на Санте Плус

Во соопштението на министерстовот стои дека по извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и извештајот за извршен стручен надзор над работата на Приватната здравствена...

Советник на градоначалник на Шуто Оризари фатен со пари од мито

Во полициска станица е приведен С.М., вработен како советник на градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, дознава неофицијално Телма. Полициски извори потврдуваат дека советникот е приведен откако добиле пријава за...

Ревидиран список на лектири

Покрај задолжителните лектири, учениците ќе имаат многу повеќе изборни од досега. Дел од претходните книги остануваат, како на пример Зоки Поки, но меѓу лектирите не е веќе на пример Волшебното...

Сопиште бара споменикот на Ќосето да биде поставен во општината

Откако град Скопје го тргна од пред Врховниот суд, општина Сопиште ќе го посвои споменикот на Андон Јанев Ќосето. Бара од донаторот на споменикот  Здружението за духовно обединување на Сетинци,...

Парламентот незаинтересиран за граѓански иницијативи

Собранието е конзервативна структура во која нема многу разбирање за предлозите на граѓанскиот сектор. Тоа е главната причина, велат аналитичарите, што вака предложените закони може да се избројат со прстите...

Ѕанакопулос: Решението за името зависи од волјата на соседите

Нацрт-спогоедбата од Грција, на 20 страници се уште не е доставена до македонската страна. Иако Грција најави дека до крајот на месецов таа ќе и биде испорачана на земјава, постои...

Повлечен цитостатик од парелелен увоз поради сомнителен квалитет

Повлечена е цела пратка на цитостатик од паралелен увоз. Наместо кај болните од рак на црн дроб, лекот завршил во рацете на инспекторите од Агенцијата за лекови МАЛМЕД. Пред една...

ДЗС функционира како селско комунално претпријатие, има одговорност и за жртвите на поплавите во Стајковци, тврди новиот директор Џаферовски

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џаферовски оцени дека ДЗС е доведена на ниво да функционира како селско комунално претпријатие, поради години негрижа за дирекцијата. Џаферовски на брифинг...