Основачот на „Јавна Соба“ се пријави во полиција, во групата се уште активно се разменуваат слики и видеа

Еден од основачите на „Јавна Соба“, самиот се пријавил во полициска станица каде што му бил одземен телефонот и даден на вештачење. Според информациите на „Телма“ станува збор за основачот...

За покачувањето на платите не е услов потпишувањето колективен договор му рекле од НАКС на Адеми

Независниот академски синдикат му кажа на министерот за образование Арбер Адеми дека покачувањето на платите во високото образование не може да биде условено со потпишување колективен договор и постојат правни...

Вештачење: Возачот на „Дурмо турс“ не заспал, ниту пак зборувал на телефон

Судењето за сообракајката кај Ласкарци  продолжи си вкрстено испрашување на адвокатите за на сообраќајниот вештак. На дел од нивните прашања тој повтори дека вештачењето утврдило дека возачот не заспал, ниту...

ДИК едногласно одлучи дека нема законско право да се меша во одлуките на техничката минситерка Мизрахи

Едногласно и без спротиставени мислења државната изборна комисија одлучи да ги отфрли трите барања на министерката за труд и социјална Рашела Мизрахи работа како неосновани бидејќи не се однесуваат на...

Јанева забранила стан на осомничен да се замрзне, го купил нејзин пријател

Пријател на Катица Јанева купил стан што бил дел од имотот на фирма од истрага на СЈО. Ова денеска го сведочеше обвинителот Бурим Рустеми, на рочиштето во случајот Рекет. Но...

Кејт Брнс: Усвојувањето на закон за јавното обвинителство е поважно од партиските интереси

Подготвеноста за владеењето на правото и борбата против корупвцијата преку усвојувањето на предложениот закон за јавното обвинителство е поважно од партиските интереси, порача американската амбасадорка, Кејт Брнс. Потенцираше и дека...

Амбасадорот Лоренцо смета дека е тешко, но не и невозможно да се ратификува протоколот за НАТО до 12 февруари

По најавата на Шпанскиот амбасадор Емилио Лоренцо Сера извесно  е дека Собранието предвреме ќе го ратификува протоколот за членство на земјава во НАТО. Во владинот предлог ќе се вметне клаузула...

ВМРО-ДПМНЕ со транспарент во текот на јавната дебата за законот за јавно обвинителство

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ објавија транспарент во текот на обраќањето на јавниот обвинител, Љубомир Јовески, на почетокот на јавната расправа за законот за јавното обвинителство, во салата Борис Трајковски , во...

Филипче: Состојбата целосно под контрола, нема причина за некаков ризик или паника за коронавирусот во нашата држава

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во овој момент не гледа ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирусот во нашата земја. Уверува дека работата целосно...

Чулев: Ќе се бараат информации за сите учесници во групата „Јавна соба“ кои го прекршиле законот

Во тек е истрага за случајот „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, изјави министерот за внатрешни работи. Според Чулев, групата имала двајца модератори и двајца администратори. Од социјалната мрежа Телеграм...