Нервоза меѓу обвинетите за „крвавиот четврток“

Расте тензијата меѓу обвинетите во најголемиот процес поврзан во крвавиот четврток. Додека едни викаат сведоци во своја одбрана, други прашуваат прашања кои не одат во прилог на првите, но велат...

Сопругата и братот на Мијалков биле сензитивни таргети за прислушување

800 гига бајти тежеле нелегално прислушуваните разговори кои за три години успеале да ги изнесат од УБК Ѓорги Лазаревски и Звонко Костовски и да му ги предадат на ексразунавачот Зоран...

Прекинат затворскиот штрајк со глад, владата ветила преговори за амнестија

Затвореници од затворот Идризово попладнево соопштија дека го прекинуваат штрајкот со глад откако по средба со директорот добиле уверување за средба со владата на која ќе ги претстават своите барања....

Ласовска на местото на Рангелова

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ја избра пратеничката Благица Ласовска за претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, а Тимчо Муцунски секретар за меѓународна соработка. Ласовска доаѓа на...

Мицкоски: Немам сознанија дека некој од партијата се сретнал со Груевски, ниту ми е позната неговата логистика

Да се фокусираме на решавање на реалните проблеми на граѓаните и да гледаме државата да оди напред, наместо да го коментираме ова реално шоу и војарески клипови. Тоа ниту ќе...

Отец Пимен сведочи на рочиштето за „крвавиот четврток“

На денешното рочиште за „27 април“ сведочеше владиката Пимен, сведок предложен од одбраната на обвинетиот Богдан Илиевски – Бетмен Велит. Како што рече владиката, Бетмен не добивал никаква материјална компензација...

Одредени мерки за претпазливост за возачот на Панделески

Одредени се мерки за претпазливост за возачот на Панделески, кој вчера беше приведен бидејќи и се заканувал на неговата сопруга, и тоа: забрана за приближување, забрана за напуштање на местото...

Со кого разговараше Груевски во Будимпешта?

Ден по објавеното видео на Груевски во ресторан во Будимпешта, се уште нема информации со кого се сретнал таму и за што разговарал. Унгарските медиуми немаат потврда дали станува збор...

Синдикатот на Клинички центар го повика министерот Филипче веднаш да ја организира ветената средба со премиерот 

Оваа наша постапка е насочена исклучиво и единствено против одлуката на градските власти, истакна Горан Беговиќ претседател на Синдикатот на Клинички центар  на денешниот штрајк против одлуката за покачување на...

Лазаревски: Сензитивни таргети во прислушувањето биле братот и сопругата на Сашо Мијалков

Со испрашување на сведокот Ѓорѓи Лазаревски денеска во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО „Таргет-Тврдина“. На прашање од обвинителот на СЈО, Артан Ајро, кој бил сензитивен таргет, Лазаревски рече...