Документарни

Султанот од Брунеи, Кралството на сите суперлативи – документарен филм

Со 76 години, султанот Хасанал Болкија од Брунеи сега е најдолго владеење шеф на држава во светот. На тронот е од 1967 година.
Тој е и еден од најбогатите луѓе на планетата. Благодарение на нафтата и гасот на неговото мало кралство, неговото лично богатство се проценува на 18 милијарди долари. Носител на сите овластувања, владее со својата земја со железна тупаница. Следбеник на ригорозниот ислам, неговите 440.000 поданици се предмет на шеријатскиот закон.
Следниот јануари, султанот ќе ја омажи една од неговите седум ќерки, принцезата Азема, за својот внук. Пред свадбата, ќерката на султанот и нејзиниот зет ќе имаат низа раскошни церемонии во најубавите резиденции во земјата. Тие ќе се сретнат на церемонијата во султанската палата, Истана Нурул Иман. Достојни за бајка, сите негови 1788 соби и 257 златни бањи се украсени со скапоцени камења.
Официјалната церемонија ќе се одржи во собата на тронот, а ќе заврши вечерта со кралски банкет. Ќе присуствуваат 2000 најизбрани гости во светот. Како подарок за добредојде ќе добијат накит обложен со дијаманти. Присутен ќе биде помладиот брат на принцезата, принцот Матин. Миленикот на кралството, тој стана еден од најпосакуваните ергени во светот. Ексклузивен поглед на најтаинствениот, најбогатиот и најстрогиот султанат во светот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Абрамович, олигарх во сенката на Путин – документарен филм – сабота, 23 март 2024 – 20:35

Дејан Дејан

УРБАНИ ХЕРОИ – секој вторник во14:30

Дејан Дејан

ИНОВАЦИИТЕ НА НАСА – документарен серијал – секој понеделник во 14:30

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе