Категорија : Документарни

Документарни

Абрамович, олигарх во сенката на Путин – документарен филм – недела, 12 мај 2024 – 19:15

Дејан Дејан
Приказната за рускиот милијардер Роман Абрамович е тесно испреплетена со пресвртите на руската политика. Од перестројката на Михаил Горбачов до економските тешкотии во годините на...
Документарни

ТИБЕТ, ПАТОТ НА МУДРОСТА – сабота, 04 мај 2024 – 19:15 (1ДЕЛ) / недела, 05 мај 2024-19:15 (2ДЕЛ)

Дејан Дејан
Ани Ригсанг избра номадски начин на живот во земјата на белите облаци. Будистичката калуѓерка се чувствуваше затворена во Ласа, и затоа денес тргна на патот...
Документарни

ИНОВАЦИИТЕ НА НАСА – документарен серијал – секој понеделник во 14:30

Дејан Дејан
Еволуцијата на нашиот свет во голема мера зависи од технолошките ресурси, знаењето и ограничувањата, но сепак забрзана преку растечката човечка генијалност и иновации. Ја испитуваме...
Документарни

ДОКУМЕНТАРНА ПРОГРАМА НА ТЕЛМА – понеделник до петок

Дејан Дејан
ПОНЕДЕЛНИК 14:30– ВКУСУВАЊЕ НА СВЕТОТ Во едноставноста е убавината! ,,Жамбон бер” – стандарден француски оброк. Но за овој раскошен сендвич со шунка и путер кој...
Документарни

БРИОНИ, ОСТРОВОТ НА ЦРВЕНИОТ ЦАР-вторник, 02 јануари 2024 – 20:20

Дејан Дејан
Тоа е мал рај на Јадранот: архипелагот Бриони и неговите четиринаесет острови преполни со римски остатоци и волшебни вили. Триесет и три години југословенскиот диктатор...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе